İrlandalı eski DEAŞ’lı asker, Türkiye tarafından ülkesine iade edildi

İrlanda Hava Kuvvetleri’ndeki görevinin ardından 2015 yılında DEAŞ’a katılma kararı alan Lisa Smith, Türkiye tarafından ülkesine iade edildi.

 

 

Genç kızları DEAŞ saflarına çekmek ve savaşa hazırlamakla suçlanan Smith, Dublin’in kendisini kabul etmesinin ardından dün sabah Türkiye’den İrlanda’ya gönderildi.

 

İrlanda polisi, Smith’in Dublin Havaalanı’na vardığı an gözaltına alındığını açıkladı. Polisin yürüteceği soruşturmanın ardından terör suçlarıyla yargılanabileceği ifade edilen Smith’in, 2 yıl önce Suriye’de dünyaya getirdiği kızı Rukiye’nin bakımıyla ise akrabalarının ilgilendiği belirtildi.

 

İrlanda, Türkiye’nin DEAŞ’la bağlantısı olan yabancıları geçen ay ülkelerine teslim etmeye başlamasının ardından, 38 yaşındaki Lisa ve kızı Smith’i ülkeye kabul etmişti.

 

DEAŞ kampındayken BBC’nin Temmuz ayında Smith ile yaptığı röportaj, İrlanda ve İngiliz basınında geniş yer bulmuştu. Röportajda 9 ila 12 yaş arasındaki kız çocuklarını eğittiği, silah taşıdığı ve savaşa katıldığı iddialarını reddeden Smith, “Suriye’ye birilerini öldürme niyetiyle gelmemiştim. Burada kaldığım süre boyunca kimseyi öldürmedim; ülkeme döndüğümde de kimseyi öldürmeyeceğim” ifadelerini kullandı. DEAŞ’lıların Yezidi kadınlara karşı cinayet ve tecavüz suçu işlemeleri konusunda ise emin olmadığını söyleyerek “Kimin doğru kimin ise yalan söylediğini bilmiyorum. Bunun için iki tarafı da dinlemeliyim” demişti.

 

Dublin’deki yetkililer, Smith’in İrlanda’ya getirilmesinin ve yargılanmasının artık kendi sorumlulukları altında olduğunu açıkladı.