Esed rejimi, İdlib’e yoğun topçu saldırısı gerçekleştirdi

Suriye’de Beşşar Esed rejimi ve İran destekli terörist gruplarının, “İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi” sınırları içerisindeki yerleşim yerlerine 100’den fazla topçu saldırısı gerçekleştirdiği aktarıldı.

 

Rejim güçleri, Soçi mutabakatını ihlal ederek, “İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi” sınırları içindeki Han Şeyhun ilçesi, Cercenaz ve Tuh beldesi ile Ferce ve Temaniye köylerine, Hama ilinin kuzey kırsalındaki Latamine ve Kefer Zita ilçeleri ile kırsallarına topçu saldırısı düzenledi.

 

Rejim güçlerinin Han Şeyhun ilçesine düzenlediği 30’dan fazla top ve roket saldırısında 3 sivil yaralandı.

 

Sivil Savunma (Beyaz Baretliler) ekipleri, hedef alınan yerleşim yerlerinde arama kurtarma ve enkaz kaldırma çalışmalarını devam ediyor.

 

İdlib Sivil Savunma Müdürü Mustafa Hac Yusuf, “Esed rejimi söz konusu bölgelere barbarca saldırılar düzenlemektedir. Saldırılarda 3 yaralı var. Saldırılar halen devam ediyor.” ifadelerinde bulundu.

 

Rejim güçlerinin, “İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi”ne bu yıl başından beri düzenlediği hava ve kara saldırılarında 45 sivil hayatını kaybetti, 200’den fazla sivil yaralandı.

 

Rejim güçleri, Türkiye ve Rusya arasında İdlib’deki ateşkesi sağlamlaştırmak için imzalanan Soçi mutabakatına rağmen saldırılarına ara vermedi. Askeri muhalifler ise 17 Eylül 2018’de imzalanan mutabakatın öngördüğü bölgeden ağır silahlarını 10 Ekim 2018’de çekmişti.

 

 

AA

Bir cevap yazın