‘Esed iç savaşı kazanmak için DEAŞ’ın kurulmasına ve Suriye’ye yerleşmesine yardım etti’

Suriye rejimi Devlet Başkanı Beşşar Esed’in ülkedeki iç savaşı kazanmak için terör örgütü DEAŞ’ın kurulmasına ve Suriye’ye yerleşmesine yardım ettiği duyuruldu.

 

“Haaretz” gazetesinde yer alan Alexander Griffing tarafından yazılan “Esed; Suriye’de kazanmak ve yüzyılın suçundan kurtulmak için DEAŞ’ın kurulmasına nasıl yardımcı oldu?” başlıklı makalede, Suriye’de 2011 yılında başlayan iç savaşın geçmişi ve sonuçlarına ilişkin değerlendirmelere yer aldı.

 

Makalede, Esed’in Suriyeli muhalifleri dünya kamuoyunda itibarsızlaştırmak ve Batı’nın müdahalesini önlemek için terörü ve kaosu araç olarak kullandığı vurgulanarak bu amaçla rejimin 2011’de ülkedeki hapishanelerde bulunan aşırı görüşlere sahip binlerce militanı serbest bıraktığı ifadelerine yer verildi.

 

ABD’nin eski Şam Büyükelçisi Robert Ford’un değerlendirmelerine de değinen makalede, Ford’un Esed’in Suriye’de yönetimi uzun bir süre elinde tutmaya devam edeceğine inandığı belirtildi.

 

Ford, Esed’in yönetimde kalması sebebiyle ülkenin harabeye döndüğünü belirterek Suriye’nin bugün daha zayıf, daha fakir ve bölgede daha az etkili bir ülke konumuna düştüğünü söyledi ayrıca Esed ve yardımcılarının başta kimyasal silah kullanımı olmak üzere işledikleri savaş suçlarından dolayı yargılanabileceğini düşünmediğini kaydetti.

AA

Bir cevap yazın