Erşet Salihi: Hiç bir Türkmen bu referandumu tanımadı

Irak Türkmne Cephesi (ITC) Başkanı Erşet Salihi, “Türkmenler ilk günden bu kararı boykot eti. Hiç bir Türkmen bu referandumu tanımadı” dedi.

 

Salihi, ” Kişisel tehditlerimiz bir yana halkımızın can güvenlıği, Türkmenlerin can güvenliği yoktur” şeklinde açıklamada bulundu.

 

Erşet Salihi,Bir Türkmen’in burnunun ucundan kan gelirse Kuzey Irak hükümeti sorumludur” şfadesinde bulundu.

 

ITC Başkanı Erşet Salihi, referandum ve Türkmenlerin durumuna ilişkin Tba’nın sorularını yanıtladı.

 

 Türkmen bölgelerinde katılım yok denecek kadar az, Sizce bu boykotu Türkmenler sonuna kadar devam etirir mi?

 

Ben herşeyden önce teşekkür ederim. Türkmenler ilk günden bu kararı boykot eti. Hiç bir Türkmen bu referandumu tanımadı. Çünkü bu referandumu tanıyan Türkmen, kendi kendisinin boynuna ipi koyup kendi dilini jiletle kesmiş olacaktır. Yani artık ne yazık ki bunu herkesin bilmesi lazım, bugün güzelim Erbil Türkmen şehri olmasına rağmen kukla kişiler tarafından temsil edilemez. Erbil bir tarihe sahiptir, o tarih konuşulursa çok kimsenin tarihinden konuşmak ayıp olur. Ne yazık ki bazı aileler kimliklerini kaybettiler ve bazı aileler de hala kimlik ve kültürlerine sahip çıkmaktadırlar. O yüzden Kerkük’te de evet veya hayır diyen de olmadı ve referandumu bokut ettiler.

 

Son zamanlarda güvenlik durumunun kötüye gittiğini biliyoruz, son zamanlarda herhangi bir yerden tehdid aldınız mı ve tehdide karşı tedbiriniz varmı?

 

Kişisel tehditlerimiz bir yana halkımızın can güvenlıği, Türkmenlerin can güvenliği yoktur ve bundan sonra daha da kötü olacak. Çünkü merkezi hüket kanun ve hukuk ne kadar uzak olursa buradan, kesinlikle bunlar yasadışı iş yaparlar. Bugün akşama kadar sakinlik olabilir ama ondan sonra kurşunlar patlayabilir, insanla kaçabilir ilrideki günler içinde daha kötü olabilr. Biz boynumuzun borcu üzerimize düşen, milletimizin can güvenliğini merkezi hükümetten talep ettik, onun haricinde Kuzey Irak yönetimi bundan sorumludur. Bir Türkmen’in burnunun ucundan kan gelirse Kuzey Irak hükümeti sorumludur. Eger bir şey olursa, biz mahkemelere başvuracağız.

 

Peki merkezi hükümetten size olumlu cevap geldi mi?

 

Hükümetin şu andaki tutumu çok iyi, biz de bütün tutumları uygulaması beklentisindeyiz.

 

Referandum hala yapılıyor ve sonuçlar da belli, peki bundan sonra ITC’nin tutumu ne olacak?

 

ITC’nin planları var önceden de söyledik biz, kanuni yolları deneyeceğiz. Bu bir ihtilaldir, Kerkük’ü ihtilal etiler. Şimdilik bu hukuki yolları tekrar deneyeceğiz

Onlar bu referandumu ret edip üstüne özür diliyecekler ve bir egzersiz olduğunu söylecekler ve yüz yıl sonra yapacaklar.

 

Kerkük’te yaşıyan Arap kardeşlerimizin tavrı nasıl?

Onlar da boykota devam ettiler ama ne yazık ki onların üstundeki baskı daha fazlaydı. Göçmen olan Arap ve Türkmenleri zorla sandık başında götürüp oy verdirttiler. Türkmenleri Altınköprü’de de zorla götürüp oy kulandırttılar, isimleri olmamasına rağmen. Bu referandumun gözlemcisi olmadan nasıl kanuni bir şekilde oldu. Diğer seçimlerde binlerce gözlemci vardı, şimdiki referandum kanunsuzdur.

 

Haber: Abdullah Ahmet

 

 

 

Bir cevap yazın