Erdoğan’dan G20 zirvesi ve Güney Amerika ziyareti ardından açıklama

Erdoğan, Arjantin’deki G20 Liderler Zirvesi’in ardından gerçekleştirdiği Paraguay ve Venezuela ziyaretlerini tamamlayarak özel uçak “TC-TRK” ile saat 14.40’ta Ankara’ya gitti.

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Liderler zirvesinin 13’üncüsü yapmak üzere gitmiştik, Bu seyahatimizde de bugüne kadar olanlar geçmişi bugünü, G-20 zirvesinin değerlendirilmesi fırsatını bulduk. İlk zamanlar 6 ay arayla yapılıyordu daha sonra yılda bir yapılmaya başlandı. Cumhurbaşkanı seviyesinde Paraguay ve Venezuela’ya ile resmi ziyareti gerçekleştirdik. Bu vesileyle ikili ilişkilerimizi ele aldığımız Paraguay’ın gerçek bir dost olduğunu gördüm. Ülkemize olan ilgileri ve alakaları memnuniyet vericiydi. Türkiye’deki büyükelçiliklerini de açacaklar. Böylece ikili ilişkilerimizin de farklı bir boyut kazanacağına da inanıyorum.” ifadelerinde bulundu.

 

 

“Venezuela’da dostum Maduro ile bir araya gelerek somut işbirliği imkanlarını ele aldık” diyen Erdoğan, “Askerin çocukların istiklal marşımızı okumaları Çocuklardan birinin bayrağımızı düşürdüğünde sayın Maduro’nun bayrağı kaldırıp vermesi de büyük nezaket bir inceliktir. Venezuela halkının da Türk insanına muhabbetini ortaya koymuştur.” şeklinde konuştu.

 

 

Cemal Kaşıkçı konusununda gündeme geldiğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Terörle mücadele konusu burada da gündeme geldi. Liderler zirvesinde örneğin Cemal Kaşıkçı konusu da gündeme geldi. Fakat ikili görüşmelerimizde Kaşıkçı meselesi çok gündeme geldi. Cemal Kaşıkçı konusunu etraflıca anlattığım gibi işin başından gelinen noktaya kadar uluslararası medyaya anlatma fırsatım oldu.” dedi.

Habertürk

 

Bir cevap yazın