Erdoğan: Türkiye’nin milli güvenliğini başka bir ülkeye devretmesi mümkün değildir

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Tuzla Tersanesi’nde Test ve Eğitim Gemisi Ufuk (A-591) Denize İniş Töreni’ninde bir konuşma yaptı.

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan yaptığı konuşmada şu ifadelerde bulundu:

 

“Türkiye’nin savunma amaçlı projeler başta olmak üzere gemi inşa sektöründe kendinden söz ettirmeye başladı.

 

Ufuk korveti ülkemizin ilk istihbarat gemisi olma özelliğini taşıyor. Ufuk korveti Türkiye’nin denizlerdeki gören gözü, duyan kulağı olacaktır.

 

Bugün PKK terör örgütü tarihinin en büyük hezimetini yaşıyorsa bunun nedeni terörle mücadeleyi kendi imkanlarımızla sağlamamızdır. Kesintisizi operasyon stratejisine geçtik. Yeni stratejiyle güvenlik güçlerimiz yaz kış demeden 365 gün teröristlere nefes aldırmıyor. Teröristlerimizin sınırdan topraklarımıza geçmesini önledik. Kalekolları inşaat ettik. Güvenlik ve istihbarat birimlerimizi hem insan kaynağı hem de teknolojik olarak çok daha güçlü hale getirdik.

 

Bugün bile müttefiklerimizle yaşadığımız en ufak bir anlaşmazlıkta silah alım anlaşmalarını gündeme taşıdıklarını görüyoruz. Bölgemizdeki despotları silah ve mühimmata boğanlar konu ülkemiz olunca kırk dereden su getiriyor. Dünyanın en eli kanlı teröristlerine silah verenler, mesele Türkiye olunca engeller çıkarıyorlar. DEAŞ’dan PKK’ya kadar Müslümanların kanını döken bütün terör örgütlerinin elinde batılı ülkeler mahreçli silahlar var. Suriye’nin kuzeyinde etnik temizlik faaliyeti yürüten YPG’nin elinde müttefiklerimizin bombaları, silahları var. Türkiye’nin eli kolu bağlı şekilde beklemesi mümkün değildir. Tarih ders almayanlar için tekerrür eder. Türkiye’nin milli güvenliğini başka bir ülkeye devretmesi mümkün değildir.”

 

 

Erdoğan, “Tank palet fabrikasının satılması yani mülkiyetinin devri asla söz konusu değildir. Fabrika devlete aittir. Fabrikada çalışan kardeşlerimizin özlük haklarında da hiçbir gerileme yaşanmayacaktır.

Arazideki her türlü taşınmazın mülkiyeti devlete aittir. Alımı yapan firma; yüzde 50’si Katar, yüzde 50’si Türkiye ortaklığı olan bir firmadır. 40-50 milyon dolarlık yatırım yapılmak suretiyle bu fabrika elden geçirilecektir. Fabrikayı çok daha güçlü ve verimli hale getireceklerdir.” dedi.

 

 

Bir cevap yazın