Erdoğan: TSK, Suriye’nin kuzeyinde Barış Pınarı Harekatı’nı başlatmıştır

Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan, “TSK, Suriye’nin kuzeyinde PKK/YPG ve DEAŞ terör örgütlerine karşı Barış Pınarı Harekatı’nı başlatmıştır.” dedi.

 

Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Suriye’nin kuzeyinde PKK/YPG ve DEAŞ terör örgütlerine karşı Barış Pınarı Harekatı’nı başlattıklarını bildirdi.

 

Erdoğan, “Amacımız güney sınırımızda oluşturulmaya çalışılan terör koridorunu yok etmek ve bölgeye barış ve huzuru getirmektir. Barış Pınarı Harekatı ile ülkemize yönelik terör tehdidini bertaraf edeceğiz.” ifadelerinde bulundu.

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Barış Pınarı Harekatı ile oluşturacağımız güvenli bölge sayesinde Suriyeli sığınmacıların ülkelerine dönmelerini sağlayacağız. Barış Pınarı Harekatı ile Suriye’nin toprak bütünlüğünü koruyacak, tüm bölge halkını terörün pençesinden kurtaracağız.” diye konuştu.

 

Erdoğan, “Harekatta görevli kahraman Mehmetçiklerimizin her birini alnından öpüyor, kendilerine ve yerel destek unsurlarına muvaffakiyetler diliyorum.” ifadelerini kullandı.

 

 

Erdoğan’ın harekat emri verdiği anlar

 

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’dan bilgi alarak Türk Silahlı Kuvvetlerinin Suriye Milli Ordusu’yla birlikte Suriye’nin kuzeyinde PKK/YPG ve DEAŞ terör örgütlerine karşı Barış Pınarı Harekatı’nın başlatılması emrini verdi.

 

Türkiye Milli Savunma Bakanlığından Barış Pınarı Harekatına ilişkin açıklama

 

MSB, “Sınırlarımızın güneyinde terör koridoru oluşturulmasını engellemek, milli güvenliğimize tehdit oluşturan teröristleri etkisiz hale getirmek, yerinden edilmiş Suriyelilerin evlerine dönüşleri için uygun şartları sağlamak maksadıyla Barış Pınarı Harekatı saat 16.00’da uygulanmaya başlanmıştır.” denildi.

 

Türkiye Milli Savunma Bakanlığı açıklamada ayrıca, “ABD, Rusya, İngiltere, Almanya, Fransa ve İtalya ile NATO ve BM Genel Sekreterlikleri saat 14.00’ten itibaren harekata ilişkin bilgilendirildi.” ifadelerinde bulunuldu.

 

 

AA

Bir cevap yazın