Erdoğan ile Trump telefonda S-400’leri görüştü

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD Başkanı Donald Trump ile telefonda görüştü.

 

 

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığından yapılan açıklamaya göre, Erdoğan, Trump ile görüşmesinde, Rusya Federasyonu’ndan S-400 savunma sisteminin tedariki konusunda çalışma grubu kurulması teklifini gündeme getirdi.

İkili ve bölgesel meselelerin ele alındığı görüşmede, 75 milyar dolarlık ticaret hedefi yeniden teyit edildi ve atılacak adımlar değerlendirildi.

 

İki lider, Suriye’de yaşanan güncel gelişmeler hakkında fikir alışverişinde bulunarak, terörle mücadele konusunda yakın iş birliğinin sürdürülmesi hususunda mutabık kaldı.

 

F-35 üretim projesine dahil olan firmalardan Kale Grup’un Başkan Yardımcısı Osman Okyay iki ülke arasında S-400 sebebiyle gerilen ilişkilerin kendilerine yansımadığını belirtti. Basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Okyay, “Şu ana kadar işlerimiz üzerinde bir etkisi olmadı.” dedi.

 

Okyay, F-35’in ön iskeleti ve kokpiti için kullanılan parçaları üreten firmanın “Beş yıllık birikmiş siparişi” olduğunu kaydetti. Başkan yardımcısı, F-35 projesinin dışına itilirlerse kaybedilen siparişleri sivil havacılık alanına yönelerek telafi edeceklerini belirtti.

 

Ankara’nın S-400 almaktan vazgeçmemesi üzerine ABD’de Cumhuriyetçi Senatör Marco Rubio ve Demokrat Senatör Bob Menendez F-35 savaş uçaklarının Türkiye’ye teslimatı ile ilgili kısıtlama getiren maddeleri içeren tasarıyı Kongre’ye sunmuştu.

en

Bir cevap yazın