Erbil’in yeni Valisi Ferset Sofi, Tba’ya konuştu: Türkmenlerle gurur duyuyoruz

12 Eylül’de Erbil İl Meclisinde gerçekleştirilen oylamada 28 kişiden 27 oy alarak Erbil’in yeni valisi olarak seçilen Ferset Sofi, görevine başlamasının ardından, ilk defa Tba’ya konuştu.

 

Ferset Sofi, gelecek hafta Erbil İl Meclisi’nde tüm plan ve projelerini açıklayacaklarını belirterek, “Gelecek planlarımızı il meclisinde söyleyeceğiz. İnşallah gelecek hafta planlarımızın ne olduğunu açıklayacağız.” dedi.

 

Diğer yandan Erbil’deki Türkmen Milletine bir mesaj ileten Firsat Sofi, “Türkmenler Erbil şehri mozaikinin önemli ve etkili bir parçası. Onlara her zaman saygı ve büyük olarak görüyoruz ve onlarla gurur duyuyoruz.” ifadesinde bulundu.

 

Tba’nın Ferset Sofi ile gerçekleştirdiği görüşme şu şekilde:

 

“Erbil’in özelliği, bu şehirde oturunlar huzur ve rahatlığı hisediyor”

 

 

Başta sizi kutluyor ve başarılı olmanınızı umut ediyoruz. Ferset bey, Erbil’in size ne anlam ifade ettiğini sormak isterim? Ferset Sofi’ye göre, bu şehrin anlamı nedir?

 

Erbil, dünya genelinde insanlığın başladığı eski şehirlerden bir tanesi. Bunun haricinde Erbil, Kürdistan Bölgesinin başkentidir. Sosyal ve tarihi bakımında bir takım özellikleri bulunmaktadır. Erbilliler barışcıl insanlardır. Erbil’in özelliği şudur ki, burada oturanlar huzur ve rahatlığı hisediyor.

 

Bu nedenle Erbil, tam anlamıyla insanların burada yaşamaktan, bu şehirdeki halka hizmet etmekten ve oluşumlara hizmet etmekten gurur duyacağı şehirler arasındadır.

 

Bu yüzden bu şehirde vali olarak çalışmaya başladık ve tüm kanaitimizle bu şehrin büyüklük seviyesinde olmayı, ve Erbil’e hizmet edebilmeyi istiyoruz. Bunun için de tüm çaba ve gücümüzü ortaya koyacağız.

 

“Gelecekhafta projelere ilişkin tüm plan ve görüşlerimizi açıklayacağız”

 

Erbil valisi olarak projeleriniz nelerdir?

 

Gelecek hafta, geçtiğimiz haflarda temel taşlarını koyduğumuz tüm projelere ilişkin tüm plan ve görüşümüzü, önümüzdeki bir kaç yıl içerisinde gerçekleşmesini arzu ettiğimiz çalışmaları, İl meclisinde sunacağız. Bu nedenle gelecek planlarımızı il meclisinde söyleyeceğiz, inşallah gelecek hafta açıklayacağız.

 

Sizce Erbil’in en büyük sorunu nedir? Aynı zamanda çözümü nedir?

 

Bir takım çok büyük sorunlarımız var ki ciddi bir şekilde üzerine çalışma yürütmemiz gerekir. Örneğin kanalizasyon konusu ki çözüme kavuşmak üzere. Ayrıca geri dönüşüm ve çöp sorununu çözme konusu, yol ve caddelerle ilgili özel bir onarım projemiz bulunmakta. Bazı çevre ve sularına ilişkin su projelerimiz var. Diğer yandan elektrik temelini, dağıtım konusu. Şu anda bizde mevcut olan elektrik, Erbil şehrinin genişlemesine ve dağılmasına dayanıklı değil.

 

Bunlar şehrin geleceğine özel, birkaç stratijik sorunlardır. Yeşil alan konusu çalışmalarımızın önceliğinde, inşallah bu konu hakkında da çalışmalar yürüteceğiz.

 

“Türkmenlere ev sahibi olduğuna dair güvence veriyorum”

 

Erbil Valisi’nin şehirdeki oluşumlara özellikle de Türkmenlere mesajı nedir?

 

Erbil halkına, Erbil’in birlikte yaşamanın, barışın, tüm renk ve farklılıkların şehri olduğuna dair güvence veriyoruz. Biz burada, birlikte barışçıl ve sağ salim bir şekilde yaşayabiliriz. Bu nedenle gücümün yettiğince tüm oluşumlar arasındaki barışı sürdüreceğimiz konusunda teminat veriyorum.

 

Türkmenler Erbil şehri mozaikinin önemli ve etkili bir parçası. Her zaman onlara saygılı ve büyük olarak görüyoruz. Kendileriyle gurur duyuyoruz. Türkmenlere ev sahibi olduğuna dair güvence veriyorum ve burada barışçıl bir şekilde kendi işlerini yürütebilirler. Bizde onları koruyacağız ve onlarla olacağız. Kapılarımız onlara açıktır. Her zaman fark göstermeden Erbil’deki tüm oluşumlara hizmet sunacağız.”

 

Röp: Ziya Uzeiry / Foto: Ali Salim

 

Bir cevap yazın