Erbil’de Türkmen Basını’nın 109. yıl dönümü kutlandı

Erbil’de Türkmen Basın Günü münasebetiyle kutlama töreni düzenlendi.

 

Erbil’de düzenlenen kutlama törenine, Irak Kürdistan Bölgesi Yönetimi (IKBY) Oluşumlardan Sorumlu Bölge Bakanı Aydın Maruf, Irak Meclis Başkan Yardımcısı Beşir Halil Haddad, Türkiye’nin Erbil Başkonsolosu Hakan Karaçay’ın yanı sıra çok sayıda basın mensubu, siyasetçi, edebiyatçı ve yazarlar katılım gösterdi.

 

Irak’ta 25 Şubat 1911’de çıkan ve 8 yıl yayımlanan Havadis Gazetesi ilk Türkmen gazetesi olarak kabul ediliyor. Gazetenin yayına başladığı gün “Türkmen Basın Günü” olarak çeşitli etkinliklerle kutlanıyor.

 

Türkmen Basın Günü’nün 109. yılı münasebetiyle gerçekleştirilen kutlamada Bakan Maruf , günün anlam ve önemine ilişin konuşma gerçekleştirerek Türkmen Basın Günü’nü kutladı.

 

Törende Türkmen Basın Gününe ilişkin konuşma yapan Irak Meclis Başkan Yardımcısı Beşir Halil Haddad, Türkmen Basın Günü’nün resmileştirilmesinin önemine değinerek, bu günün resmileştirilmesi için yasa tasarısının uygulanması için yardımcı olan taraflara teşekkür etti.

 

Törende ayrıca, Türkmen medyacı ve basın mensuplarına plaket taktim edildi. Türkmen bir kuruluş olan Türkmen Basın Ajansı’na da plaket verildi.

 

12 Ocak 2020 tarihinde IKBY Parlamentosu, 13. olağan oturumunu düzenleyerek, “Türkmenlerin resmi günleri”ne ilişkin yasa tasarısını oylamaya sundu. Oylama sonucu tasarı 73 üyenin oyuyla onaylandı.

 

17 Kasım, Erbil ve Kifri’de Türkmen okullarının açılış yıl dönümü, Türkmenlerin Dil ve Kültür Günü olarak belirlenmiştir, 25 Şubat ise Türkmen Basın Günü olarak ilan edilmiştir.