Erbil’de Türkiye Üniversiteleri tanıtım fuarı

Erbil’de Türkiye Mezunları Derneği ve Selahattin Üniversitesi tarafından Türkiye Üniversiteler Fuarı düzenlendi.

 

 

Söz konusu fuara ilişkin Tba mikrofonuna konuşan Öğretim üyesi Goran Selahattin Şükür, şu ifadelerde bulundu:

 

“Biz eğitimcilerin asıl görevi insan yetiştirmektir. Uğraşımız bölgede daha iyi öğrenci yetiştirmek, bunu yaparken mutlaka sadece yerele bağlı kalıpta globalleşmeyi kendi içimize kapanmayı bırakmamız gerekir. Bizim Türkçe bölümü ve üniversite olarak açılmamız gerektiğini düşündük dolayısıyla gönül bağı Türkiye olduğu için Türkiye’deki üniversiteleri buraya çağırıp insanlara tanıtıp o köprüyü kurmaya çalıştık. İnsanlarımızın Türkiye ile kaynaşmasını sağlamayı ve iki toplum arasındaki dostluk ve iyi öğrenci yetiştirmek için böyle bir çalışmaya baş vurduk.”

 

 

Fuara katılım oranına ilişkin Goran Selahattin Şükür, “Katılım yüksekti ancak daha yüksek olabilirdi, çünkü Türkiye’den 200 den fazla üniversite vardı ayrıca bizim buradan katılan 10 üniversite var, artı 3 kurum var. biz neden katılım yüksek diyoruz çünkü bazı kurum Türkiye’deki bazı üniversitelerde koordinasyon görevini yapar. Örneğin Yunus Emre Enstitüsü eğitimle ilgilenen bir enstitüdür Türkiye’deki üniversitelerin bir çoğu bu enstitüyle bağlantılıdır. Dolayısıyla biz onlarında sayısını ekleyerek 30 veya 40 üniversiteyle bağlantıdayız. Mesela Türkiye burslarını çağırdık. Çünkü Türkiye bursları Türkiye’deki tüm üniversiteleri muhatap alan bir kurumdur. Öğrenci Türkiye burslarıyla iletişime geçtiğinde Türkiye’de 200 den fazla üniversite ile tanışmış olur. Ayrıca Maarif Vakfı bilindiği gibi Türkiye’nin önem verdiği bir kurumdur. Türkiye ve Türkiye dışındaki okulları organize ve Türkçe eğitim veren bir okul. İnsanları bu kurumlarla tanıştırdık. Dediğim gibi o kurumların bağlantılı olduğu kurumlarıda hesaba katmış olursak 30 yada 40 üzerinde okulla bağlantı kurmuş oluyoruz.” dedi.

 

 

İnönü üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Nusret Akpolat,  “Üniversitemiz oldukça köklü bir üniversite. 44 yıllık bir üniversite. Yaklaşık 40 bin öğrencimiz mevcut. Bu 40 bin öğrencinin içerisinde 1300 yabancı öğrenci mevcut. 40 bin içinde 1300 öğrenci çok az bir sayı. Biz bunu artırmak için buraya geldik. Buraya özelikle gelmemizin de bir sebebi Erbil bizim gönül coğrafyamızın içinde yer alan bir yer. Üniversiteden de böyle bir davet alırken gelmemiz gerekir diye düşündük geldiğimiz için de çok memnunuz. Fuar büyük bir ilgi aldı. Stantlar içerisinde bizim stant hiç boş kalmadı hatta bazen en kalabalık stant haline geldi. Biz burada olmaktan memnunuz ilgi çok yüksek  önümüzdeki yıllarda da gelmeyi düşünüyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

 

 

Öğretim Üyesi Hazım Burhan, “Bu fuar Sellahattin Üniversitesi ve Türkiye mezunlar birliğinin düzenlediği bir fuardır. Bu çalışma bizim için ve Selahettin Üniversitesinde ilk çalışmadır. Bizim amacımız Irak ve bölgedeki öğrencileri Türkiye’ye yönlendirmektir. Birçok öğrenci bize gelip Türkiye’de tahsillerini nasıl yapmalarını ve ne yapıp ne yamayacağına ilişkin yol göstermemizi istiyorlar. Bu bizim ilk aşamamız İnşallah daha kapsamlı daha geniş çalışmalar olur. Yaklaşaık 12 üniversiteyi buraya çağırdık bunlar işbirliğimiz olan üniversitelerden oluşuyor ayrıca işbirliğimiz olmayan üniversitelerle de bugün rektörümüz anlaşma imzalayacaktır. Bunu dışında biz de Türkiye Mezunlar birliği olarak aynı şeyi imzalarız. Bu husus Türkiye’de okumak isteyenler için faydalı olur. Burada TÖMER de okunanacaktır öğrenci Erbil’de hangi üniversiteyi istiyorsa istediği seviyede okuya billiyor. Umarım gelecek yıllarda daha fazla üniversiteyi buraya çağırmayı ve buradaki insanlara fayda sağlamayı umut ediyoruz.” şeklinde konuştu.