Erbil’de Küreciler Camisi’nde bayram namazı

Erbil’de Türkmence hutbe veren Küreciler Camisi’nde bayram namazı kılındı.

 

Küreciler Camisi’nde Kurban Bayramı fetvası

Türkmen Basın Ajansı paylaştı: 10 Ağustos 2019 Cumartesi

 

Kurban Bayramı yurt genelinde coşkuyla karşılanırken, Erbil’de de Müslümanlar bayram namazı için camileri doldurdu.

 

Küreciler Camisi’nin İmamı Molla Vuşyar Haydar, namazın ardından Türkmence, Arapça ve Kürtçe hutbe verdi. Namaz öncesi ve sonrasında dua eden cemaat daha sonra bayramlaştı.

 

 

Dünyanın bir çok ülkesinde yaşayan milyonlarca Müslüman Kurban Bayramı’nın ilk gününde bayram namazı için camilere akın etti.

 

 

Kurban Bayramına ilişkin Tba’ya konuşan Molla Vuşyar, “Bugün Kurban Bayramı’nın ilk günü. Arpaça’da bu güne (یوم النحر) denir, yani Kurban günü.” dedi.

 

“Kurban Bayramı’nda kurban kesimi bayram namazının ardından yapılmalı.” diyen Molla Vuşyar, “Eğer bayram namazından önce kurban kesilirse bu sadaka yerine geçer.” ifadelerinde bulundu.

 

Molla Vuşyar, Kurban Bayramı’nın ilk gününde bayram namazından sonra kurban kesilebileceğini belirterek, kurban kesimlerinin bayramın dördüne kadar devam edilebileceğini vurguladı.

 

Molla Vuşyar, “Peygamber efendimizin bir hadisinde geçtiği üzere, Kurban Bayramı’nın ilk günü yılın en büyük günü olarak biliniyor.” dedi.

 

“Kurban Bayramı’nın amacı, tüm Müslümanları bir araya getirmektir.” diyen Molla Vuşyar, “Müslümanlar arasında kin, nefret, küslük ve düşmanlık kalmamalı. Bu nedenle de İslam bayramlarda Müslümanların tek yürek olması için akrabalarını ziyaret etmesini, küskünlüklerin giderilmesini emrediyor.” ifadelerinde bulundu.

 

 

Tba-ErbilHaber: Muhammed AbdulcabarFoto&video: Muhammed Emin

Bir cevap yazın