Erbil’de Büyük Buluşma-Kazancı’ya İmza Günü

Prof. Doktor Mehmet Ömer Kazancı’nın “Hışırtılar” adlı eserinin tanıtım günü gerçekleştirildi.

 

Tba Yayınları’ndan çıkan “Hışırtılar” adlı kitabın tanıtımı ve imza günü için 6 Nisan 2019’da Tba tarafından bir organizasyon düzenlendi.

 

Kitap tanıtımı, çok sayıda edebiyatçı, yazar ve akademisyeni bir araya getirdi. Tanıtıma Bağdat, Kerkük, Altunköprü ve Erbil’den özel davetliler katılım gösterdi.

 

Günün anlam ve önemi ne ilişkin konuşma yapan Tba Genel Yayın Yönetmeni Mehmet Ferit Erbiloğlu, Türken Basın Ajansı’nın (Tba) yeni kurulan bir kurum olduğunu  vurgulayarak, “Türkmen Basın Ajansı, henüz bir buçuk yaşında. İlk önce bir gazete ile başladık. Ayda iki Hemen akabinde ayda bir kez bastığımız Tba Çocuk dergimizi yayıma sunduk. Biz ona göz bebeğimiz deriz. Çocularımız için süreli bir yayın. Elimizin, gücümüzün yettiğince her yere dergimizi ulaştırmaya çalıştık.” diyerek kısa bir şekilde Tba’yı tanıttı.

 

Mehmet Ferit Erbiloğlu, kitap tanıtımın amacına ilişkin, “Biz Tba olarak, yazarlarımız akademisyenlerimiz ve özellikle kalemiyle derdini, milletini anlatan, fikirlerini düşüncelerini anlatanlara affınıza sığınarak yeteri kadar değer verilmediğini ya da hak ettikleri değerin verilmediğini gördük. Çünkü bazı kitaplar basılıyor ve duyuyoruz. Kendimiz araştırmazsak belki bu kitapları bulamayacağız. Çünkü yeterince duyurulmuyor, yeterince reklamı veya servisi yapılmıyor.” şeklinde değerlendirmede bulundu.

 

Hışırtılar adlı eserin Tba olarak bu ikinci yayımları olduğunu belirten Erbiloğlu, “İlk yayımımız ‘İlk Petek’ adlı kitaptı. Daha sonra değerli hocamız ile yolumuz kesişti. Böyle bir şeyi bizzat rica ettik ve bizi kırmadı. Elinde bulunan son kitabı ‘Hışırtılar’ı bizim basmamıza piyasaya sürmemize izin verdi. Burada hepinizin huzurunda kendisine teşekkür ediyorum.” diyerek sözlerine şöyle devam etti:

 

“Değerli büyüklerim bu buluşmada şu an baktığım zaman çok güzel bir kare görüyorum. Gönül isterdi ki Türkmeneli’nin her yerinden değerli şiir severleri, değerli şairlerimizi, büyüklerimizi davet edelim. İnşallah bundan sonra basılacak olan bütün kitaplar en azından bu şekilde tanıtılır, çünkü daha büyüklerine layıklar.”

 

Düzenlenen programda, başarılı akademisyen ve yazar Mehmet Ömer Kazancı’nın biyografisinin hazırlandığı video gösterime sunuldu.

 

Kıymetli eseri “Hışırtılar” ve Türkmen Edebiyatı hakkında konuşma yapmak üzere kürsüye davet edilen Mehmet Ömer Kazancı, düzenlenen programdan duyduğu memnuniyeti şu sözlerle ifade etti:

 

“Değerli dostlar bugün benim için mutlu bir gündür. Bugün mutluluğun tepesinde kendimi hissediyorum. Böyle bir duygu yaşamaktayım. Bugün benim için sadece bir imza günü değil,  benim için bir bayram günüdür. Sizin gibi özel, kültürlü, edebiyat sever insanlar ile bir araya geliyorum. Hem de Erbil’de, Gökbörü’nün Erbil’inde, Garibi’nin Erbil’inde, Nesrin Erbil’in Erbil’inde. Bundan daha önemli olan, Türkmen Marşı’nın yazılmış olduğu Erbil’de.”

 

Mehmet Ömer Kazancı, edebiyat çalışmalarında ‘Türkmen milleti hep nasıl daha ileriye götürülebilir’ diye arkadaşlarıyla konuştuklarını belirterek, İsmet Özcan ve Nusret Merdan ile beraber Şafak şiir kitabını bastıklarını belirtti.

 

Kazancı, “O dönemlerde Şafak şiir kitabını çıkardık. Bir bildiri içermektedir. Türkmen Edebiyatı’nda ilk olarak biline bir edebiyat bildirisi, bir şiir bildirisini içermektedir. Bugüne kadar tazeliğini, canlılığını korumaktadır.” dedi.

 

“Bugün bizi bir araya getiren özel insanlar var, onlara hepinizin huzurunda sonsuz teşekkürlerimi bildiriyorum.” dileklerinde bulunan Kazancı, “Tba’ya, Tba’da çalışan kardeşlerime sonsuz teşekkürlerimi bildirmek istiyorum ve tabii başta bu güzel grubun başında Mehmet Erbiloğlu bulunmaktadır. Ona özellikle buradan sevgi ve saygılarımı sunuyorum. Bu genç kadroyu gördükçe değerli arkadaşlar, geleceğimizin aydınlığa kavuşacağını düşünüyorum ve öyle de olacaktır. Aramızda yeni bir nesil yetişmekte. Öyle sanıyorum ki bu kadronun gayretiyle bir 10-15 yıla kadar kültürümüz daha başka bir canlılık kazanacak. ” şeklinde değerlendirme yaptı.

 

Mehmet Ömer Kazancı, “Türkmen Edebiyatı’nda Siyaset” adlı makalesinde bahsederek, “Türkmen Edebiyatı’na iyi baktığımız zaman, 1921’den sonra ne kadar şiir ve horyat yazılmışsa hepsi siyaset içerisinde  tasnif eserlerdir. Ama bu eserlerin bir kısmı açık ve seçik bir şekilde anlatılmamıştır, mecazi bir şekilde anlatılmıştır.” dedi ve konuya ilişkin şu örneği verdi:

 

Bilmirem neynim sene,

Düşüptü meylim sene

Men dönsem göylüm dönmez,

Sen dönsen neynim sene

 

Kazancı bu esere ilişkin, “Bu bir sevgili için yazılmamıştır. Bu büyük bir sevgili için yazılmıştır, Türkiye için yazılmıştır.” açıklamasını yaptı.

 

Başarılı yazar ve şair Mehmet Ömer Kazancı’nın konuşmasının ardından, büyük üstat Ata Terzibaşı’nın vefatının 3. yılı münasebetiyle kendisinin kaleme aldığı ve seslendirdiği şiiri davetliler ile paylaşıldı.

 

Tba Genel Yayın Yönetmeni Mehmet Ferit Erbiloğlu, Prof. Dr. Mehmet Ömer Kazancı’ya plaketini takdim etmesinin ardından imza töreni gerçekleştirilerek program sona erdi.

Haber: Eymen Erbiloğlu

Foto: Muhammed Emin

 

Bir cevap yazın