Erbil’de 7 Ekim kutlanıyor

Irak Türkmen Cephesi (ITC) Erbil Merkez binasında 7 Ekim Türkmen Milli Bayramı münasebeti ile kutlama gerçekleştirildi.

 

 

ITC yetkilileri, kutlama nedeniyle gelen misafirleri karşıladı.

 

 

ITC Yürütme Kurulu Üyesi ve IKBY Bölge Bakanı Ayrın Maruf günün anlam ve önemine ilişkin Tba mikrofonuna konuştu.

 

 

Bakan Maruf, “7 Ekim Irak Türkmenleri için önemli ve tarihi bir gün. Bu tarihte 7 Ekim 1997’de Erbil’de bütün siyasi partilerin katılımı ile birleşme meydana geldi ve aynı tarihte Türkmen şurası tarafından 7 Ekim, Türkmenlerin milli bayramı olarak belirlendi.” dedi ve  7 Ekim’in bütün Türkmeneli bölgelerinde kutlanmaya başladığını dile getirdi.

“Bu münasebetle başta Irak Türkmenleri olmak üzere bu bölgede yaşıyan bütün insanlarımızın bayramını kutluyoruz.” diyen Aydın Maruf,  “Ayrıca Bağdat’ta çıkan olaylara değinirsek, biz her zaman Irak halklarının taleplerini desteklediğimizi belirtmek isterim. Bu talep ve istekler demokratik yollarla olduğu zaman  biz destek veriririz, nitekim şiddet kullanılma taraftarı değiliz.” şeklinde açıklama yaptı.

 

Seçimlere katılıma ilişkin değerlendirmede bulunan Bölge Bakanı Maruf, “7 Ekim münasebetiyle Kerkük başta olmak üzere bütün Türkmeneli’de 1 Nisan 2020 yılında gerçekleşecek olan vilayet seçimlerinde Türkmenlerin Irak Türkmen Cephesi liderliğinde tek liste halinde seçime gidilmesini istiyoruz, çünkü bu hayati bir mesele.” ifadelerinde bulundu.

 

Kutlama için ITC’ye ziyarette bulunan Türkmen Bağımsızlar Hereketi (TBH) Başkanı Kenan Şakir Uzeyirağalı ise ITC’nin ilanı ve sonraki sürece ilişkin şu şekilde açıklamalarda bulundu:

 

“BM Güvenlik Konseyinin kararından sonra 36 hattı paralelinin kuzeyinde bu bölgede yaşayan halklar için yani sadece Kürtler için değil Türkmenler ve diğer etnik gruplar içinde ‘Güvenli bölge’ ilan edildi. Bu süreçte siyasi demokrat saha daha da genişledi ve Türkmenler diğer milletler gibi siyasi sahaya indiler. İlk olarak Irak Milli Türkmen Partisi Kuzey Irak’ta meydana geldi, daha sonra Türkmeneli Partisi ve Türkmen Bağımsızlar Hareketi doğdu. Tabi bu 3 parti birlik ve beraberliği, söylem iş ve fikir birliğini oluşturmak için birleşmeleri adına bir çatı kuruluşuna ihtiyaç duyuldu. Sonuç olarak 1995’in Şubat ayında Ankara’da bu amaç uğruna toplantılar gerçekleşti ve 24 Nisan 1995 yılında Irak Türkmen Cephesi ilan edildi. Tabi bu önemli bir hadiseydi, muhalefet grupları içerisinde işbirliği ve çalışma örneği gösterdik bu da çok önemli bir olaydı bunu iftiharla söylemek istiyorum. Zamanında Remoe Hakari bana, ”Biz Hristiyanlar siz Türkmenlere gıbte ediyoruz ve ‘keşke biz de öyle olsaydık diyordu.”

 

Kenan Şakir, Cephe’nin ilk yapılanmasının atama yolu ile gerçekleştiğini, dolayısıyla Cephe’de çalışanların meşruiyet kazanması için bir kurultaya ihtiyaç duyulduğunu belirterek sözlerine şöyle devam etti:

 

“4-7 Ekim 1997 yılları arasında Erbil’de, Muzafferettin Gökbörü ve Kale ile Minare şehrinde Türkmenler bir araya geldiler, yurt dışından da misafirler katıldılar ve Erbil’in Kristal salonunda toplantılar başladı. Onlarca medya organı katıldı ve şahane bir kurultay gerçekleştirildi. Hazırlık komisyonu tarafından toplantılar yapıldı ve 35 kişilik şura meclisi seçildi. İçerisinde yurtdışında yaşayan Türkmenler’de vardı. Daha sonra şura meclisi ITC başkanı ve yürütme kurulu üyelerini seçildi. Daha sonra disiplin ve denetleme kurulları seçildi. Çok sağlam bir idari sistem oluşturuldu. Bu yapılanmada kurultay o kadar başarılı oldu ki bir öneri sunuldu ve o öneride 7 Ekim’in Türkmen milli bayramı olmasıydı. Dolayısıyla bu kabul edildi. Çok önemli bir hadiseydi ve şimdiye kadar Güvenli bölgede böyle bir durum meydana gelmemişti, ayrıca hiçbir milletin Türkmen milleti gibi bir kurultayı olmamıştır.”

 

TBH Başkanı Kenan Şakir Uzeyirağalı, “Bu çatı altında çalışmak çok önemli bir meseleydi. Türkmenin sesini Irak muhalefet grupları vasıtasıyla bütün dünyaya duyurduk. 2008’den sonra koalisyon kalmadı, yazık oldu. Irak Türkmen Cephe’si şu anda bir parti ve kendilerine başarılar diliyorum ama o zaman çok büyük bir çatıydı ve daha güçlüydü. Milli prensiplere inan partilerden oluşuyordu.” şeklinde açıklamalrda bulundu.

 

Günümüzde Irak’ta gergin durumların yaşandığını belirten Kenan Şakir, “Bizim yine aynı şekilde bir yapılanmaya ve tekrardan birleşmeye ihtiyacımız var. Herhangi bir adres altında olursa olsun, yeterki iş ve söylem birliği olması lazım.” Diyerek son olarak,  7 Ekim Türkmen Miili Bayramını kutladı.

 

 

 

ITC Erbil İl Başkanı Yardımcısı Fevzi Necar, “7 Ekim Türkmen milli bayramını bütün Türkmen milletimize kutluyorum.” dedi ve Bugün tarihi bir gün ve 1997 senesinde kurultayda karar verildi. İnşallah gelecek yıllarda daha güzel atmosferlerde kutlanır ve şanlı olur. İnşallah bakanımız ve milletvekilimiz yoluyla bugünü milli gün olarak tespit eder ve diğer milletler gibi tatil edilmesini sağlarız. Tekrardan milletimin bayramını kutluyorum.” dileklerinde bulundu.

 

Tba-Erbil

 

Bir cevap yazın