Erbil’de 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü töreni

Tba: Abdullah Erfani- foto: Ali Salim

Türkiye Cumhuriyeti Erbil Başkonsolosluğu’nun 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü dolayısıyla düzenlediği programda 15 Temmuz şehitleri anıldı.

 

 

FETÖ terör örgütü’nün 15 Temmuz 2016 tarihinde yaptığı hain darbe teşebbüsünde 51 polis ve 251 sivil hayatını kaybederken iki binden fazla kişi yaralanmıştı.

 

Üzerinden üç sene geçen bu hain darbe teşebbüsünü engellemek için Türkiye’deki sivil halk demokrasiyi zedelemek üzere olan FETÖ’cü teröristlere karşı olan vatandaşlar, hain girişimde bulunan teröristlere karşı demokrasinin kalkan duvarı olmuştu.

 

FETÖ’cü  teröristler tarafından düzenlenen darbe teşebbüsünün yıldönümü, bugün Türkiye’nin Erbil Başkonsolosluğu’da ’15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü’ olarak anıldı.

 

Programa, IKBY Hükümet Sözcüsü Safin Dizayi, Irak Kürdistan Bölgesi Yönetimi (IKBY) Bölge Bakanı Aydın Maruf, Türkmen yetkili ve şahsiyetler ve Irak Kürdistan Bölgesi Yönetimi’nden (IKBY) birçok hükümet yetkilisi katıldı.

 

Törende misafirlere konuşma yapan Başkonsolos Hakan Karaçay ardından Tba mikrofonuna konuştu.

 

Karaçay, 15 Temmuz FETÖ terör örgütünün düzenlediği darbe girişimi hakkında duygularını şöyle ifade etti:

 

 

Üç yıl önce bugün FETÖ terör örgütü tarafından Türk devletinin silahlı kuvvetleri içine sızdırılmış ve teröristler tarafından hain darbe girişimi oldu. Türk milleti kendi iradesi üzerinde herhangi bir irade tanımayacağını kanı pahasına ortaya koyarak akim bıraktı. 251 vatandaşımız şehit düşerek 2000’den fazla vatandaşımız gazi oldu. Şehitlerin ruhu şad olsun, Allah rahmet eylesin ve korkusuzca bu darbe girişimini engellemeye çalışırken yaralanan gazilerimize minnet duygularımı ifade ediyorum .

 

-FETÖ terör örgütüyle mücadele

 

Bildiğini üzere FETÖ terör örgütünün tehlikeli bir yapısı var. Bulunduğu bütün ülkelerde devlet yapısına, ekonomik hayata sızmaya ve gücünü arttırmaya çalışmakta. Bizler her zaman dünyanın her yerinde, muhataplarımıza bu tehlikyi gözardı etmemelri yönünde uyarıyoruz. Çünkü bu terör örgütü kendileri için de bir tehdit. Dolayısıyla hala fırsat varken gerekli adımları atmaları çağrısında bulunuyoruz.

 

Öte yandan törene katılan Irak Kürdistan Bölgesi Yönetimi (IKBY) Bölge Bakanı Aydın Maruf  hain darbe teşebbüsü hakkında şunları dile getirdi:

 

 

15 Temmuz 2016’da Türkiye ana vatanda hain bir darbe girişimi oldu. Türkiye önemli bir ülkedir. Türkmenler o anda tepkimizi gösterdik. Irak Türkmenleri he zaman Türkiye’nin yanındadır. Türkiye Ortadoğu’da dünyada örnek bir ülkedir. Her zaman insan hakları ve demokrasiye önem veren bir ülkedir. Türkmenler olarak hiçbir zaman Türkiye’nin desteğini unutmayacağız. Irak’ta yaşayan tüm etnik grublara destek vermiştir. Erbil’de yapılan 15 Temmuz Şahitleri Anma Töreni’nin milli bir görev olduğunu sayarak törene katıldık. Irak Türkmenleri adına başta Türkiye Cumhuriyeti ve Türk dünyasının başı sağolsun dileriz.

 

Törende hazır bulunan Irak Kürdistan Bölgesi Yönetimi (IKBY) Hükümet Sözcüsü Safin Dizayi Tba muhabirine şu açıklamaları yaptı:

 

 

Maalesef bir çok insan hayatını kaybetti. Ümit ediyoruz ki bu gibi olayların hiçbir yerde yaşanmamasını. Demokrasiye, seçilmiş hükümet ve parlamentonun birlik ve berberliğinin korunması gerekir. Biz o dönemi çok yakından takip ettik. Olayda şehit düşen vatandaşların ailelerine baş sağılık dilerim. Umarım bu olay tarihin arka sayfasında kalmıştır. Bundan sonra Türkiye’nin istikrarı, gelişmesi ve birlik beraberliği dilerim.

 

15 Temmuz Şehitleri anma törenine katılan Türkiye Maarif Vakfı Irak Direktörü Muhammed Emin Şimşek Türkmen Basın Ajansı muhabirine konuştu.

 

 

Şimşek, ‘FETÖ terör örgütü tarafından düzenlenen 15 Temmuz hain darbede çok sayıda şehit ve gazimiz oldu. O gün tüm ülke tek vücut olmuştu. Acı bir tecrübeydi ancak aynı zamanda bizim ülkeyi birleştiren tüm unsurların bir araya gelerek yek vücut olması çok anlamlıydı. Dost ve kardeş ülkeler olarak gönül coğrafiyemizdeki tüm ülkelerden insanlar bize manevi olarak destek oldu. Bu bizim için çok anlamlıydı. Dualarıyla bizimle olduklarını ifade ettiler.’

 

-FETÖ terör örgütünden alınan okulları Türkiye Maarif Vakfı devraldı

 

Bildiğiniz gibi Maarif Vakfı darbeden önce kurulmasına rağmen darbeden sonra aktif olarak rol üstlendi. Türkiye Cumhuriyeti devletinin yurt dışı eğitim faaliyetlerinin yapılmasıyla sorumludur. FETÖ terör örgütünden devralınan okulları Maarif Vakfı devraldı. Maarif Vakfı’nın tek misyonu bu değil. Yurt dışında eğitim faaliyeti yapmaktır. Ancak FETÖ’den alınan okulların idaresini Maarif Vakfı icra ediyor. 18 ülkede FETÖ’nün okulları devralındı, 36 ülkede çalışmaları engellendi. Bunun dışında Türkiye Maarif Vakfı’nın 43 ülkede okulu bulunmaktadır. Irak’ta da iki senedir Erbil’de çalışma yapmaktayız. Bağdat, Süleymaniye, Duhok projeleri de devam etmektedir.

 

-Türken eğitiminde katkıda bulunduk

 

Geldiğimiz günden berri Türkmen eğitiminde yoğun çalışmalar içindeyiz. Özellikle Türkmen eğitiminden sorumlu kişilerle eğitim çalıştayı yapmaktayız. Önümüzdeki günlerde Türkmen eğitimi ile çalışmalarımız artarak devam edecek.

 

Bir cevap yazın