Erbil’de 14 Temmuz şehitleri anıldı

Irak Türkmen Cephesi (ITC) Erbil Merkezi’nde 14 Temmuz Kerkük Katliamı şehitleri anıldı.

 

Türkmenlere karşı yapılan en büyük zulümlerden biri olan 14 Temmuz Kerkük Katliamı’nın üzerinden 60 yıl geçti.

 

Türkmeneli’nin diğer bölgelerinde olduğu gibi şehitler, Erbil’de de unutulmadı. Şehitler, ITC Erbil Merkezi’nde düzenlenen törende anıldı.

 

Anma törenine Türkiye Cumhuriyeti Erbil Başkonsolosu Hakan Karaçay, ITC Yürütme Kurulu Üyesi ve Irak Kürdistan Bölgesi Yönetimi (IKBY) Bölge Bakanı Aydın Maruf, ITC Milletvekilli Himdat Bilal ve Türkmen şahsiyetler katıldı.

 

 

Anma töreninde konuşma yapan ITC Erbil İl Başkanı Emir İzzet, “Bugün burada bulunma sebebimiz  14 Temmuz 1959’da Kerkük’te Türkmenlere karşı düzenlenen katliamın yıl dönümüdür.” dedi.

 

“14 Temmuz 1959 tarihi sadece Kerkük için değil bütün insanlık için kara bir gündür.” diyen İzzet, konuşmasına şöyle devam etti:

 

“Kekük Katliamı’nın 60. yıl dönümünde bu kara günü günümüzdeki yeni nesillere aktarmak için tören düzenliyoruz. Bu katliam kendiliğinden gelişen bir katliam değildir. Belki planlanmış bir katliamdı. Bu da Türkmenlerin birliğini bozmak için yapılmıştır.”

 

 

ITC Yürütme Kurulu Üyesi ve IKBY Bölge Bakanı Aydın Maruf, törende konuşmasına törene katılan kişilere teşekkür ederek başladı.

 

Maruf, “Bugün Türkmen tarihinde karanlık bir gündür. 14 Temmuz 1959 yılında herkes Kerkük’te özellikle Türkmenler Cumhuriyet dönemine destek vermek için etkinlik düzenlemişti. O dönemde bizim değerli insanlarımız burada onlara karşı bir plan olduğunu bilmiyordu.” ifadelerinde bulundu.

 

“İnsanlarımız, bazı grupların kendilerine karşı katliam düzenleyeceklerini bilmiyordu.” diyen Maruf, sözlerini şöyle sürdürdü:

 

“Cumhuriyet döneminin 1. yıl dönümünü kutlamak için etkinliğe katılan bizim insanlarımız orada katledildiler. Bu nedenle ITC’de her yıl anma töreni düzenleniyor. Bu da hala insanlarımızın şehitlerimize sadık olduğunun bir göstergesidir. Şehitlerimiz olmasaydı bugün bizde burada olamazdık. Şehitler olmasaydı Türkmen siyaseti ve Türkmen kuruluşu da olamazdı. Bu yüzden her zaman şehitlerimizin sayesinde buradayız diyoruz. Bugün biz şehitlerimiz için burada toplandık.”

 

 

Türkiye Cumhuriyeti Erbil Başkonsolosu Hakan Karaçay, “Bugün, 14 Temmuz 1959’da Kerkük’te Türkmenlere karşı düzenlenen katliamı anmak üzere burada toplandık. Bu önemli anma törenini düzenleyen ITC Erbil şubesine teşekkür ediyoruz.” dedi.

 

Başkonsolos Hakan Karaçay etkinlikte yaptığı konuşmada, “Türkmenler Irak’ın asli unsurlarıdır ve modern tarih boyunca Irak’ın birlik ve beraberliğinin teminatı olmuşlardır.” dedi.

 

Türkmenlerin farklı dönemlerde ve farklı kesimler tarafından hedef alındıklarını aktaran Karaçay, tüm bunlara rağmen Türkmenlerin milli iradesinin kırılmadığını, milli davalarından vazgeçmediklerini ifade etti.

 

Karaçay, Geçmişte olduğu gibi bugün ve gelecekte de Türkmenlerin kendi milli davalarına sahip çıkacaklarına inandıklarını belirterek Türkmenlerin siyasetten ticarete, sanattan bilime ve hayatın her alanında hak ettikleri gibi temsil edilmelerini arzuladıklarını söyledi.

 

Türkiye Cumhuriyeti olarak her zaman Türkmenlerin yanında olduklarını ve onları yalnız bırakmayacaklarını vurgulayan Karaçay, 14 Temmuz Kerkük katliamında hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet diledi.

 

 

Tba- Erbil

Bir cevap yazın