Erbil Türkmen Listesi: Projemiz Kota Sistemini Kaldırmak

Seçimlere az bir süre kala, tüm taraflar 30 Eylül’de yapılması planlanan IKBY seçimleri için son sürat çalışmalara devam ediyor. Belirlenen tarihe yaklaştıkça siyasilerin konuşmalarındaki üslup giderek sertleşiyor.

 

Tba olarak bu sayımızda Erbil Türkmen Listesi’nin hedef, proje ve vizyonlarına yer vermek üzere adı geçen listenin başkanı ve 1 numaralı adayı Yard. Doç. Dr. Abbas Fazıl Beyatlı ile bir röportaj gerçekleştirdik.

 

Listeleri hakkında bize detaylı bilgiler sunan Beyatlı, sorularımızı içtenlikle cevapladı.

 

Listeniz hakkında ne demek istersiniz?

 

Bilindiği üzere Erbil Türkmen Listesi üçüncü kez seçimlere katılıyor. Fakat siyasi hareket olarak listemizin geçmişi daha gerilere hatta 1991’e kadar dayanıyor. O yıllarda Türkmen hareketimiz başladı ve lider olarak Erbil ve Türkmeneli’nin başka şehirlerinden çok değerli insanlar bulunuyordu. Hareketimiz partiler üstü bir oluşumdu ve ben bunu Türkmen hareketi olarak adlandırıyorum. O senelerden itibaren Türkmen hareketinde ciddi bir şekilde çalışmalarda bulunmuştur. Son 10-12 yıl içerisinde siyasi harekete katılmak için çalışmalara başladı ve Kürdistan Parlamentosu’na üçüncü kez katılacaktır. Böylelikle Erbil Türkmen Listesi 267 numarayla seçimlere belirlediği 5 aday ile katılacaktır. Bir numaralı adayı bendeniz Abbas Fazıl Beyatlı, iki numaralı adayı Sevcan Adnan Kasapoğlu, üç numaralı adayımız Ubeyid Sadık Sultan, dört numaralı adayımız Doktor Eşref Mahmut Refik ve son olarak 5 numaralı adayımız ise Sevre Salih Kovan’dır.

 

Listenizin amacı ve vizyonu nedir?

 

Genel olarak baktığımızda seçime katılan bütün Türkmen siyasi partilerin amaçları çok değil ve hepimizin amacı birbirine yakın. Bu da demektir ki bütün taraflar, ideolojilerde farklılık olsa bile Türkmenlerin sorunlarını anlamış durumda. Hepsi Türkmencenin IKBY’de resmi dil olmasını istiyor. Ayrıca Türkmenlerin hükümette ortak olmalarını ve geçmişte ellerinden alınan arsaların iadesini veya belirli bir ücretin ödenmesini istiyorlar. Elbette bunlar Türkmen siyasi partilerin müşterek hedefleri.

 

Özellikle şunu söylemek istiyorum; genel olarak parlamento yürütme değil, yasama organıdır. Parlamentoda Türkmenler için yapılacak en iyi iş, anayasal olarak hakların belirlenmesi ve sabitlenmesi olacaktır, yani hakların kalıcı hale gelmesini sağlamak.

 

Şu anda 5 sandalyeden oluşan bir kota sistemimiz var. Bu bahsettiğimiz 5 sandalye ile gönlümüzde yatan isteklerimizi yerine getiremeyiz. Bundan dolayı listemizin ilk hedefi, Türkmen milletini Kürdistan Anayasası’nda ikinci milliyet olarak tespit etmek olacaktır. Çünkü bazı şeyleri projeler ile yapamayız. Türkmenlerin ikinci millet olarak belirlenmesi, haklarımızın birçoğunun alınması anlamına gelecektir. Böylelikle proje şeklinde sunduğumuz haklarımızı otomatik bir şekilde elde edebiliriz ve proje sunmaya gerek kalmaz.

 

Türkmence dilini resmileştirmek diğer hedeflerimizden biri. Tabi ki bunu da anayasada sabitleyebiliriz. Hedeflerimiz çok, ama şu anda sizlere en önemlilerini arz ediyorum. Türkmenlere ait araziler, cüzi bir miktar para karşılığında hükümet tarafından yeniden yapılanma bahanesiyle alınmıştı. Emlakçılar iyi bilir, verilen cüzi rakamlar, arazilerin asıl değerinin altındaydı. Bunun haricinde başka hedeflerimiz var, mesela Türkmenleri Bölge’de çırak olarak değil de ortak olarak kabul ettirmek. Bu bahsettiğimiz hedefler gerçekleşirse, bakanlıklarda ve üst düzey kademelerde bize de hisseler ayrılır.

 

 

Proje ve planlarınız nelerdir?

 

En önemli projemiz, Erbil şehrini özel bir seçim dairesi olarak kabul ettirmek. Seçimlerde birçok oyumuzu kaybediyoruz, sebebi ise Erbil’in tek seçim dairesi olmaması. Bu bizim en önemli projemiz olacaktır. Bu proje gerçekleştiği takdirde Erbil dışından birisi rekabete giremez.

 

İkinci projemiz ise kota sistemini kaldırmak. Bırakın da hakiki sayımız bilinsin. Fakat maalesef Sayın Mahmut Çelebi’nin dediği gibi, oy kazanıyoruz ama oylarımız azalıyor. Bırakın da hakiki ağırlığımızı belirleyelim. Geçen seçimlerde katılmayışıma ve fazla bilgimin olmamasına rağmen arkadaşların dediği gibi oylarımız 80 bini geçmişti. Eğer ki kota olmasaydı, 4 sandalye kazanabilirdik. Başka bir partide 2-3 sandalye alabilirdi. Peki bizleri neden 5 sandalyeye sıkıştırıyorsunuz? Bırakın asıl sayımız bilinsin ama oylarımıza dokunmama şartıyla.

 

Demem o ki kota sistemini oylarımıza dokunmama şartıyla kaldırın, bizim kendimize güvenimiz tam. Eğer bu mümkün değilse ve zorlanacaklarsa, kota sandalyesinin numarasını artırmak şartıyla kalsın. Türkmen milleti 10 sandalyeye müstahak değil mi? Hristiyanların 5 tane sandalyesi var, onlar bizim kardeşimiz ama bizimle onların sayısı aynı mı? Bu mümkün mü? Temennimiz, onlara da tanınan kotanın kalkması ve asıl sayılarını bilmeleri.

 

Seçim ile ilgili tahminleriniz nelerdir? Sizce kaç tane sandalye kazanabilirsiniz?

 

Bunu kestirebilmek zor bir şey. Demem o ki sandalye konusunda tahminde bulunmak zor. Çünkü Türkmenlere karşı nasıl bir niyet içerisinde olduklarını bilemiyoruz. Normal şartlarda 3 veya 4 sandalye bekliyoruz. Ama buna izin verecekler mi onu kestiremiyoruz.

Haber: Ziya Uzeiry

Foto: Çoban Timur

Bir cevap yazın