Erbil Kaymakamı Doların Yükselişini ve Piyasaya Yansımasını Değerlendirdi

Herkes tarafından bilindiği üzere, dolar fiyatlarının Irak dinarına karşı değer kazanması, piyasalarda büyük bir zammın yaşanmasına neden oldu. Söz konusu karar, halkın tepkisini de beraberinde getirdi.

 

Erbil Kaymakamı Nebaz Abdülhamit, piyasadaki son durum ve ürünlerin zamlanmasına ilişkin TEBA Ajansı’na değerlendirmelerde bulundu.

 

İlk olarak piyasayı denetleyen komisyonlara değinen Abdülhamit, “Erbil Kaymakamlığı olarak, piyasayı kontrol ve gözetlemek için bir komisyonumuz mevcut. Komisyon bizim sorumluluğumuzda çalışma yürütüyor ve tüm tarafların temsilcilerini bünyesinde bulundurmakla beraber piyasadaki bütün çalışmalardan sorumludur. Örneğin, sağlık, sivil savunma, turizm, yemekhaneler, restoranlar ve bununla ilgili olan kurumlar, söz konusu komisyonunun planı uyarınca çalışmalarını yürütüyor. Ancak gerektiğinde komisyon toplantı düzenleyerek, belirlenen mekanı teftiş ediyor. Restoran ve marketlere gerçekleştirdikleri teftiş sırasında da temizlik, yiyecek ve içeceklerin kalitesi gibi hususları göz önünde bulunduruyorlar.” şeklinde açıklama yaptı.

 

2020 yılında gerçekleştirilen ihlaller ve cezalara değinen Kaymakam Abdülhamit, “Her ne kadar koronavirüs salgınıyla boğuştuğumuz bir yıl olsa da yıl sonunda, ihlalin, kapatılan yerlerin ve cezaların ne kadar olduğuna dair verileri rakamlarla açıkladık. Ancak karşılaşılan sorunlara rağmen, bazı mekanlar çok düzenli ve titiz bir şekilde çalışma yürüttü ki bu da bizim için çok sevindirici bir durum.” ifadelerinde bulundu.

 

Abdülhamit, “Bildiğiniz üzere, doların Irak dinarına karşı değer kazanması bizlerin elinde olan bir şey değil. Mali durum nedeniyle merkez bankası ve Irak hükümeti tarafında alınan bir karar.” dedi.

 

Piyasanın durumu, ürünlerin fiyatlarındaki artış ve bu gelişmelerin nasıl kontrol altına alınacağına ilişkin açıklama yapan Abdülhamit, “Biz durumun başından beri, komisyonlarımızın aracılığıyla piyasayı sıkı bir şekilde denetledik. Kaymakamlığın komisyonu dışında, ekonomiyi denetleme ve güvenlik komisyonları da devreye girdi. Komisyonlar, piyasayı denetleyerek fırsatçıların önüne geçmeye çalışıyor. Doların değer kazanması nedeniyle çarşıda denetimlere çıkıyoruz. Doların yükselmesinin yiyecek, içecek ve diğer ürünlerin fiyatlarını etkilediği doğru, ancak abartılı olarak yükseltilmesine izin veremeyiz. Örneğin, dolar fiyatı % 20 oranında yükseliş göstermişse, ürünlerin fiyatlarının % 50 oranında yükselmesine izin veremeyiz. Bazı kişiler bu şekilde bir muamelede buluyordu. Ancak komisyonlarımızın yoluyla bu kişilere yönelik gerekli yaptırımları alıp cezai işlemleri uyguladık.” diyerek amaçlarının piyasada istikrarı yeniden sağlamak olduğunu kaydetti.

 

 

Erbil’deki komisyon sayılarına değinen Abdülhamit, “Kaymakamlık olarak, 28 komisyonumuz var ve her biri ayrı görevlerde bulunuyor. Ancak piyasayla ilgilenen komisyonumuz geniş kapasiteli ve yüksek komisyon olarak görev yapıyor. Kaymakamlığın yüksek komisyonuyla beraber, birçok komisyonumuz daha mevcut. Örneğin, sağlık ve ekonomiyi gözetmek için onlarca komisyonumuz var. Erbil Asayiş Müdürlüğü, kendi ekonomi komisyonlarıyla piyasayı denetliyorlar. Ancak burada önemli olan şey, bütün komisyonlar arasında iletişimin olmasıdır. Ayrıca suçlulara karşı verilen kararlar doğru kararlardır. Her zaman suçlular tarafından işlenen ihlalleri düzeltmeye ve yeniden yaşanmaması için çalışmışızdır. Bizim amacımız ihlallerin yaşandığı mekanların tamamen kapatılması değil, amacımız ihlallerin önüne geçmek ve önceki hataların bir daha yaşanmamasını sağlamaktır. İhlallerin ikinci ve üçüncü kez tekrarlanması durumunda, sorunun çözümü için mahkemelik cezalarımız da var.” diye konuştu.

 

Ürünlerin zamlanmasına iznin olup olmadığına dair soruya Abdülhamit, “Biz ne kadar halkın çıkarını göz önünde bulundursak da aynı şekilde tüccar ve dükkan sahiplerini de düşünüyoruz. Piyasada bir denge oluşturmaya çalışıyoruz. Çünkü biz söz konusu olayın gerçekleştirilmesi halinde o mekanı kapatma gibi bir niyetimiz yok. Dükkanların kapatılması gelir kaynağı o sektörde olan birçok aileyi zora sokmuş olacağız. Onları desteklemek de bizim görevimiz. Tabii bunu fırsata çevirip abartmamalılar. Ekmek fırınlarına gelirsek, doğalgaz, yağ ve unun fiyatlarının da artması nedeniyle onlar, aynı fiyatla ekmek sayısının azaltılmasını talep etti. Ancak biz buna izin vermedik. Bunun bir orta yolunu bulmaya çalıştık. Mesela 10 gramlık bir azalma yaşanırsa, komisyonumuz tarafından desteklenebilirler. Daha önce de belirttiğimiz gibi, fırınları kapatmak gibi bir çalışma yürütemeyiz.” ifadelerini kullandı.

 

Son olarak birçok ülkede yayılan koronavirüsün yeni türüne ilişkin Erbil halkından bir talepte bulunan Kaymakam Abdülhamit, “Halktan talebimiz, sağlık kurallarına uymaları ve hükümet tarafından alınan kararları uygulamalarıdır. Ayrıca bütün ekiplere ve komisyonlara destek olmaya çalışmalılar. Ziyaretleri sırasında kalabalık oluşturmamaya ve maske takmaya dikkat etmeliler. Taziye ve düğün gibi törenler düzenlememeliler. Eğer bu tedbirlere uyarsak çok rahat bir döneme geçeceğiz.” ifadelerinde bulundu.

 

Haber: Pınar  Çelebi

Foto: Ali Cambazoğlu