Erbil Kaymakamı: ‘100 Milyon Litre Üzeri Nefte İhtiyacımız Var’

Kış mevsiminin yaklaşmasıyla neft (gaz yağı) dağıtım konusu tekrardan halkın cevap aradığı sorulardan biri oldu.

 

Bu soruya yanıt bulmak ve Erbil Kaymakamlığının çalışmaları hakkında bilgi almak üzere Erbil Kaymakamı Nebaz Abdülhamit ile iletişime geçtik.

 

Erbil Kaymakamı Nebaz Abdülhamit, neft dağıtımı konusuna ilişkin, “Eğer neft varsa kesinlikle dağıtılacaktır. Şu anda valilik ve hükümet, gerekli olan nefti temin etme çabasında. Sadece Erbil ili için değil, tüm Kürdistan için temin etme çabasındalar.” ifadelerinde bulundu.

 

Abdülhamit, ihtiyaç duyulan neft miktarına değinerek, “İhtiyaç duyduğumuz neft miktarına ilişkin, eğer her aileye bir varil neft verilirse, Erbil ilinde 100 milyon litre üzeri nefte  ihtiyacımız olacaktır. Söz konusu neft miktarı elimize ulaştığında kesinlikle dağıtacağız.” şeklinde konuştu.

 

Erbil Kaymakamı, bu konunun Irak Kürdistan Bölgesi Yönetimi (IKBY) Doğal Kaynaklar Bakanlığı ile ilişkili olduğunu belirterek, “Bu konu Doğal Kaynaklar Bakanlığına bağlı bir konudur. Onlar bu durumun nasıl olduğunu daha iyi biliyorlar. Ancak bildiğim kadarıyla, Kürdistan Bölgesinde ihtiyaç duyulan neft miktarını temin etme çabaları hala devam ediyor.” ifadelerini kullandı.

 

Nebaz Abdülhamit, Tba okurlarına Çarşıları Denetleme Komisyonuna ilişkin bilgi aktararak, “Erbil ilinde birkaç komisyonumuz var ayrıca kaymakamlığımızda da komisyonlarımız mevcut. Örneğin, Çarşıları Denetleme Komisyonumuz mevcut ki bu komisyonu ben yönetiyorum. Biz her zaman Erbil şehrini temizlik bakımından gözetliyoruz. Sağlık Komisyonun yardımıyla çarşı ve lokantaları ziyaret ediyoruz. Her nerede ihlal varsa, temiz değilse, son kullanma tarihleri geçmiş ürünler bulunuyorsa, depolama şekilleri sağlık standartlarına uymuyorsa, biz yasal soruşturma başlatıyoruz ve elimizde olan yollarla kendilerine ceza veriyoruz.” diye konuştu.

 

Erbil Valisi Ferset Sofi tarafından oluşturulan Sel ile Mücadele Komisyonuna ilişkin Kaymakam Nebaz Abdülhamit, “Her sene yağmur mevsimi gelmeden önce Erbil Valiliği’nde sel ile mücadeleden sorumlu bir komisyonun oluşturulması için toplantı düzenlenir.  Bu komisyon tüm belediye sınırlarında oluşturularak sayın Erbil Valisi tarafından yönetilecektir.” ifadelerinde bulundu.

 

Konuşmasının sonlarında Erbil Kaymakamı Nebaz Abdülhamit, komisyonun oluşturulmasındaki amaca ilişkin, “Bu komisyonun amacı yağış sırasında sel oluşumuna karşı koyabilmek için birtakım çalışma ve etkinlik düzenlemektir. Şu anda  tüm önlemler alındı. Su kanalları tamamıyla temizlendi. Erbil etrafında bulunan içinden suyun geçtiği düzeltilmesi gereken tüm kanallar belediye dairleri ve Erbil Su İşleri Müdürlüğü tarafından onarıldı. Biz her olayın gerçekleşme ihtimaline karşı  hazırlıktayız.” değerlendirmesinde bulundu.

 

 

Haber: Ali Antar

 

 

Bir cevap yazın