Erbil İtfaiye Müdürü: Irak ve illeri bazında en iyisiyiz

Erbil’de Kayseri Çarşısı’nda elektriğin kısa devre yapması sonucu çıkan yangında çarşıdaki çok sayıda dükkan kullanılamaz hale geldi.

 

İtfaiye ekipleri, 4 Ağustos Cumartesi günü saat 21.00’de çocuk elbiselerinin satıldığı Sebiran Çarşısı’nın bodrum katında çıkan yangını büyük uğraşların ardından kontrol altına almayı başardı.

Tba Gazetesi olarak, Erbil Kayseri Çarşısı’ndaki yangın ve itfaiye ekiplerinin durumu hakkında Erbil İtfaiye Müdürü Polis Tuğamiral Şuvan Abdulkadir Aziz ile görüştük.

 

Şuvan Abdulkadir Aziz, 4 Ağustos’ta yaşanan olay hakkında, “Kayseri Çarşısı’nda Sebiran ismi verilen kısımda elektriğin kısa devre yapması sonucu yangın çıktı. Olay hakkında açılan soruşturma halen devam ediyor ve zararın ne kadar olduğunu hala bilmiyoruz. Toplamda 103 dükkan yandı, zararın boyutunun soruşturulması için bir heyet oluşturduk.” dedi.

 

Erbil İtfaiye Müdürü, yangının geç kontrol altına alınma nedenlerine değinerek, “Yanan eşyalar naylon ve pamuk maddelerden üretilen çorap, havlu ve iç çamaşırı gibi mallardı. Bu çarşının sokakları dardı ve yangın, merdiven altı ve bodrumdaydı, orada dumanın çıkması için havalandırma yoktu. Bu nedenlerden dolayı duman yükselmedi. Ekiplerimiz duman ve yanan eşyalar yüzünden içeri giremiyordu. Su ve köpük ile yangını azaltabildik. Dışarı çıkardığımız eşyalara da dışarda su döküp müdahale ediyorduk. Tüm bunlar yangını geç kontrol altına almamıza neden oldu.” açıklamasında bulundu.

Yangının geç kontrol altına alınma nedenlerinden birinin insanların olay yerinde toplanması olduğunu vurgulayan Aziz, şunları ifade etti:

 

“Hepimiz bu şehrin halkıyız ve buraya aşinayız. İnsanların dörtte üçü sosyal medya için fotoğraf çekmekle uğraşıyordu. Oradaki birine ‘hortumu veya köpük tüpünü götürmemiz gerekiyor ya da eşyaları çıkarmamız gerekiyor, çekilebilir misiniz?’ deseydik belki kızıp ‘evim yandı, 100 bin dolarlık zarara uğradım’ diye bağırabilirdi. Kimseye git diyemiyorduk. Bizim elimizde olan bir şey değil, milletimizin doğası böyle ve kalabalığı seviyor.

 

Bazıları sadece kalabalık yaratıp bize engel oluyordu, biz de çalışamıyorduk. Biri arabasını sağa çekip yanında durmuştu, arabasını çekip itfaiye aracına yer açmasını söyledik, o da bu araba benim değil dedi. Arabanın camını kırmaya kalkıştığım zaman ‘durun bu benim arabam’ deyip öyle aracını çekti. Ne yazık ki insanlar çalışmamıza engeldi.”

 

Kayseri, Lenge ve Nevruz çarşıları gibi eski bina ve alanlara kurulan pazarların hiçbiri itfaiyenin belirlediği yangın yönetmeliği şartlarını barındırmadığını belirten Aziz “Bizi dinlemiyorlar ve yangın sonucunda da kendileri zararlı çıkıyor. İtfaiyenin yangın yönetmeliğindeki şartları kendinde barındıran yeni yapılan bina, otel ve restoranlarda bu tür olaylar yaşanmıyor. Allah korusun böyle bir olay yaşandığında kolaylıkla kontrol altına alınıyor.” ifadelerini kullandı.

“Lojistik açısından Irak bazında en iyiyiz diyebilirim”

 

Kurumun seviyesi ve eksiklikleri hakkında konuşan Tuğamiral Aziz, “Eşyalar ve ekipler gelişmiş ülkelerde olduğu gibi değil. Caddelerimiz yeterli düzeyde değil ve 2 dakikada olay yerine varmamız için itfaiyeye özel bir yolumuz yok. Sivil araç, taksi, polis, ambulans ve itfaiye araçlarının hepsi aynı yolu kullanıyor. Bunların hepsi bizim gecikmemiz için birer neden, yoksa Irak ve illeri bazında lojistik olarak hepsinin üstündeyiz diyebilirim, çünkü yeterli sayıda eşya ve malzemeye sahibiz, araçlarımızın da hepsi 2014 model ve üzeri. Biz işimizi yapabiliyoruz ancak Kayseri Çarşısı gibi eski bir binaya nasıl müdahale edebiliriz, araçlar bile içeriye ulaşamıyor.” değerlendirmesinde bulundu.

 

Erbil İtfaiye Müdürü Tuğamiral Şuvan Abdulkadir Aziz son olarak, itfaiye ekiplerinin devamlı kurs gördüğünü belirterek, “16 Eylül’de Japonya’da 75 günlük bir kursumuz var. Devamlı olarak Japonya, İngiltere,  İtalya, Tayland ve Ürdün’de kurslarımız mevcut. Kursa katılanlar, döndüklerinde uzman olup ders anlatıyor.” diye konuştu.

 

Erbil İtfaiye Müdürlüğü konuya ilişkin 7 Ağustos tarihinde 8 noktalık bir açıklama yayımladı. Açıklamada, “4 Ağustos 2018 Cumartesi akşamı başkent Erbil’in Kayseri Çarşısı’nda bir yangın olayı yaşandı, bunun sonucunda çarşıdaki birçok dükkanda maddi zarar meydana geldi. Medyada ve sosyal medyada bu olay hakkında çok konuşuldu. Bu yüzden Kürdistan vatandaşlarına ve özellikle başkent Erbil halkına birkaç önemli noktayı açıklamayı gerekli bulduk. Bu konuyu tüm taraflar için açık bir şekilde anlatmayı ve tüm tarafların birbirlerinin görevi ve haklarını göz önünde bulundurmasını önemli bulduk.” ifadeleri yer aldı.

Herhangi bir yangın çıkması durumunda hazırlıkların yapılması gerektiği belirtilen açıklamada, şu noktalara yer verildi:

 

  1. Diğer yangın olaylarında olduğu gibi bu olay için de hazırlıklı olmalıyız. Olayın beklendik bir olay olduğunu söyleyebilirz. Ancak burada şunu belirtmek gerekir; biz devamlı olarak denetleme ekiplerimiz ile ticari yer, dükkan, otel, restoran ve diğer yerleri itfaiyenin yangın şartlarının bulunması gerektiği konusunda uyarıyoruz. Fakat ne yazık ki bunun uygulanmaması ve ciddiye alınmaması bu tür olayları doğurabiliyor.

 

  1. Kayseri Çarşısı’ndaki yangının kontrol altına alınması uzun sürdü, bunun da nedeni yerin küçük, dükkanların eski olmasıydı. Ayrıca depolara düzensiz şekilde koyulan çok sayıda eşya yangının daha fazla sıçramasına neden oldu. Öte yandan hava sıcaklığının yüksek olması yangının daha geç kontrol altına alınmasına sebepti.

 

  1. İtfaiye çalışanlarının herhangi bir yangın çıkma durumunda kendilerine has plan ve uygulamaları var ama izlemek veya telefonla fotoğraf çekip sosyal medyaya yüklemek için kalabalık oluşturan insanlar itfaiye ekiplerinin işlerini olumsuz etkiledi. Öte yandan çarşıdaki yolların dar olması yangının daha erken kontrol altına alınmasına engeldi.

 

  1. İtfaiye olarak, tüm ekiplerimizle birlikte 16 saat hiç durmadan olayı kontrol altına almaya çalıştık, öyle ki bazı çalışanlarımız nefes darlığı yaşadılar, sağlık durumları ve hayatları tehlikeye girdi ancak o süre zarfında birçok dükkan ve depoyu kurtarabildiler. Bu yüzden biz buradan şunu bildiriyoruz; eğer itfaiye çalışanlarının çabası, yorgunluğu ve uykusuzluğu olmasaydı olayın çok daha fazla ziyanı olurdu, ayrıca vatandaşlar üzerinde hayati tehlike oluştururdu.

 

  1. Lojistik ve malzemeler olarak iyi bir kapasiteye sahibiz fakat bu tür büyük olaylarda ve dünyadaki bütün itfaiyelerdeki gelişmeler göz önünde bulundurulduğunda bizim daha fazla malzemeye ve itfaiye aracına ihtiyacımız var.

 

  1. Tüm ekiplerimiz belirlenen sürede olay yerine vardı. Olayların bu duruma gelmesinde hiçbir şekilde itfaiye ekiplerinin sorumluluğu yok. Çünkü yanan depo ve dükkanlarda hiçbir şekilde itfaiyenin belirlediği şartlar yoktu. Yangın çıktığında da dükkan sahipleri suçu ve zararın nedenlerini bizim ekiplerimize yüklüyor. Bu yüzden, her biri kendi istediği gibi medyada itfaiye çalışanlarını işlerini kusurlu yapmakla suçlarsa, biz de mecburen yasaya başvururuz.

 

  1. Bir kez daha tekrarlıyoruz, itfaiyenin yangın şartlarını uygulamazsanız, Allah korusun bu tür olaylar tekrarlanabilir ve daha fazla zarar meydana gelebilir.

 

  1. Tüm itfaiye çalışanları, ateş, sel ve deprem koşullarında Peşmerge gibi kendi görevleriyle gurur duyuyor. Her zaman güç ve kapasitelerinin üstünde günlük olarak bu olaylarla mücadele ediyorlar. Bu yüzden insanların vicdanlarıyla karar vermelerini umuyoruz.

 

 

Haber: Ali Abdulselam Antar

Foto: Çoban Nevzat Timur

 

Bir cevap yazın