‘Engellilerin hayatı cehennem gibi’

Birleşmiş Milletler (BM) tarafından 1992’de alınan kararla 3 Aralık, “Uluslararası Engelliler Günü” olarak kutlanmaya başlanmıştır.

 

 

Engelliler, yaralanma ya da fiziksel veya zihinsel bir rahatsızlık nedeniyle bazı hareketleri, duyuları veya işlevleri sağlıklı bir insan gibi yerine getiremeyen ve hayatın zorlu yönüyle daha çok karşılaşan kişilerdir.

 

Gün geçtikçe engelli sayısı artmaktadır. Bunun da sebebi yaşlanma, uzun vadeli hastalıklar, trafik kazaları ve doğal afetlerin artmasıdır. Daha çok kadınlar, çocuklar ve yaşlılar söz konusu tehlikelerle karşılaşmaktadır.

 

Dünya genelinde bir milyar kişi engelli yaşama maruz kalmaktadır. Bu da dünya nüfusunun %51’ini oluşturmaktadır. 110 ile 190 milyon kişi ise çalışmalarında zorluklar yaşıyor.

 

Irak Kürdistan Bölgesi Yönetimi’nde (IKBY) engellilerin durumunu öğrenmek üzere TEBA gazetesi olarak, Kürdistan Engelliler Birliği Genel Sorumlusu Saman Hüseyin ile görüştük.

 

İlk olarak IKBY Parlamentosuna sundukları bildirgeye değinen Hüseyin, 3 Aralık olarak belirlenen Dünya Engelliler Gününden önce IKBY Parlamentosuna bir bildirge gönderdiklerini, bildirgede söz konusu günde Bölge’de engelliler için bir toplantı düzenlenmesini ve bütün oluşumların, yani 35 kuruluşu oturuma davet etmelerini talep ettiklerini belirterek, “Toplantıyı ‘engellilere saygı oturumu’ olarak adlandırmalarını istedik. Ancak maaş ile ilgili çıkan tartışmalar nedeniyle, parlamento oturumu gerçekleştirilemedi. Parlamento zaten olağan oturumunu 3 Aralıktan önce yapamadı, bu nedenle bizim bildirgemiz yanıtsız kaldı.” dedi.

 

Dünya Engelliler Gününde gerçekleştirdikleri etkinliklere ilişkin Hüseyin, “Engelliler gününde Süleymaniye’de büyük bir etkinlik düzenledik. Etkinlik büyük ilgi gördü. 12 gün içerisinde 100 tekerlekli sandalye ve 100 engelliye gıda, yakıt ve maddi yardımda bulunmayı başardık. Bu da Dünya Engelliler Gününde engellilere fayda sağlanan ilk yıl oldu.” ifadelerini kullandı.

 

Engellilerin durumuna değinen Hüseyin, “Engellilerin durumunu tek bir cümleyle anlatabiliriz, engellilerin hayatı cehennem gibi. Hayatlarının ne kadar kötü olduğunu ne kadar anlatsak yine az. Maaşları 100-150 bin dinar ve 60 gündür maaşları ödenmedi. Hayatları çok zor, sofraları, cepleri boş ve evleri çok soğuk. Gerçekten bu saydıklarım Kürdistan’daki engellilerin hayatı. Bu durumla ilgili taleplerde bulunduk ancak hiçbir yanıt gelmedi. Şu anda yardımlar arada sırada hayır kuruluşları tarafından yapılıyor. Ne yazık ki Kürdistan Bölgesi hükümeti engelliler için hiçbir hazırlık yapmadı.” şeklinde konuşarak sitemlerini dile getirdi.

 

Hüseyin, toplumun engellilere karşı tavrının önceki dönemlere göre çok daha iyi olduğunu belirterek, “Toplum, engellilere karşı hem muamele, hem de yardım olarak çok daha iyi. Şu anda onların engellilere hizmet sunabildiğini söyleyebiliriz. Ancak Kürdistan’da ne yazık ki engelliler için çok kötü bir ortam mevcut. Çünkü caddeler, çarşılar, hastaneler, parklar hatta eğitim alanlarında bile engelliler için uygun bir ortam yaratılmadı. Bazen bir binanın çok büyük ve güzel yapıldığını, ancak engellilerin girişi için bir rampanın bile olmadığını görüyoruz. Bu ülkede engelliler önemsenmiyor, nedeni de hükümetin icraat olarak engellilerin durumunu gözetmemesidir. Eğer hükümet engellileri önemseyip, bu kapsamda hizmet sunarsa, halk da saygı gösterir.” değerlendirmesinde bulundu.

 

Son olarak Hüseyin, engelli maaşlarının geç ödenmesini ve maaşın az olmasıyla ilgili sitemde bulunarak, “Size şunu soruyorum, 60 gün maaşınızı bekleyip, 100 bin dinar maaş alsanız neye ödeme yaparsınız. Elektrik faturasına mı, çocuklara mı, ilaçlara mı, yoksa çocuğunun bez ihtiyacına mı ödeme yapsın. Gerçekten bu maaş bir varil yakıta bile yetmez. Şu anda yakıtları olmayan 100 ailenin ismi var yanımda. Onun dışında evinde 1 kilo pirinci olmayan aileler var. Bu da durumu daha da zorlaştırmaktadır. Bu nedenle ben buradan hayırseverlere sesleniyorum, lütfen engellileri kurtaralım. Yardımcı olalım demiyorum, çünkü bir şeye sahip olan kişiye sen ek olarak bir şey verirsen yardım olarak adlandırılır. Şu anda onların hiçbir şeyi yok. O yüzden engellilerin hayatını kurtaralım.” diyerek engelli vatandaşların hayatlarının iyileştirilmesi için çağrıda bulundu.

Haber: Abduselam Hişam