Elektrik Bakanlığı elektrik kapasitesine yönelik atılacak adımlara ilişkin açıklama yaptı

Elektrik Bakanlığı’ndan ülkenin elektrik kapasitesine yönelik atılacak adımlara ilişkin açıklama geldi. Bakanlık, yakın zamanda milli kapasiteye 3 bin MW elektrik ekleneceğini duyurdu.

 

 

Elektrik Bakanlığı Sözcüsü Ahmed Musa el-Abadi, Irak Haber Ajansı’na (INA) yaptığı açıklamada şunları söyledi:

 

Elektrik Bakanlığı, yakında devreye girecek üretim birimleri ve santraller aracılığıyla yaklaşık 3 bin MW yeni elektrik enerjisini sisteme kazandırmak için çalışmalar yürütüyor. Buna yönelik çalışmalar, yeni yıl için yapılan hazırlıklar arasında yer alacak.

 

Abadi, ABD tarafının Irak’ın 60 günlük gaz ithalatı muafiyetine atıfta bulunarak, “Washington yönetiminin bu muafiyeti Irak’ın doğalgaz sahalarını iyileştirmeye çalışması ve üretim tesislerini çalıştırmak için yakıt planını garantilemesi açısından bir fırsat olarak gördüğüne” dikkat çekti. Abadi ayrıca komşu ülkelerle elektrik bağlantı projelerine devam edilmesi gibi enerji kaynaklarının çeşitlendirilmesine yönelik yürütülen da dikkat çekti.

 

ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan bir yetkili önceki gün yaptığı açıklamada şunları söylemişti:

 

ABD, Irak’ın İran’dan elektrik ithal etmesine yönelik istisnayı bu defa 60 günlük süreyle yeniledi. Bu, Bağdat yönetiminin enerjide İran’a olan bağımlılığını azaltmak için etkili önlemler almasını sağlayacak kadar yeterli bir süre.