El Titremesinin Sebebi ve Tedavisi

El titremesi hemen herkesin hayatının bir bölümünde tecrübe ettiği, istemsiz ve ritmik bir kas hareketidir. Bu durum çoğunlukla heyecan, öfke ve korku gibi ani duygu değişimleri, stres, yorgunluk, metabolik eksiklik, aşırı çay ve kahve tüketimine bağlı olarak görülür.

 

Mevcut ruh hâlinin değişmesi ya da istirahat sonrasında el titremesi şikayeti tamamen ortadan kalkar. Fizyolojik tremor olarak adlandırılan bu durum, tamamen normal olup herhangi bir sağlık probleminin belirtisi olarak tanımlanmaz ve sağlıklı her kişide görülebilir.

 

Burada, el titremesinin en yaygın olan nedenleri anlatacağız.

 

 1. Genlerde oluşan bozukluklar nedeniyle oluşur, bir hastalık değildir. Eğer anne ve babada varsa bunun çocuklara da geçme ihtimali vardır.
 2. Aşırı aktif tiroid bezi
 3. B12 vitaminin eksikliği
 4. Kanda şeker oranın düşmesi
 5. Damarların zayıflaması veya işlevini kaybetmesi ki bunun sebepleri de  şeker hastalığı ve beyin krizi
 6. Multipl skleroz yani MS hastalığı
 7. Dopamin maddesi içeren ilaçları kullanma
 8. Aşırı duygusal ya da bedensel baskı ve endişe
 9. Çay ve kahve gibi aşırı kafein içeren içecekleri tüketme
 10. Alkollü içecekler tüketme
 11. Çevre, su ve havanın kirlenmesi

 

Daha çok 40 üstü yaşlarda görülür

 

El titremesinin tedavisi

 

1. Çoğu zaman stres ve endişe el titremesine yol açar. Bu iki duygunun yaşanması adranelin hormonunun salgılanmasına neden olur, böylece damarlarda kan akışı hızlanır ve bu da ellerin titremesine yol açar. Bu nedenle de günlük stresten uzak durup ellerinizin titrememesi için kendinizi günlük işlerinize vermenizde fayda var.

 

2. Aşırı kahve tüketimi: Eğer günlük olarak fazla kahve tüketiyorsanız kesinlikle el titremesine yakalanırsınız. Çünkü fazla oranda kafein kana iletiliyor. Kafein de damarların zarar görmesine neden oluyor. Kafein, el titremesinin dışında vücutta başka etkiler de yaratır. Örneğin, endişe, kalp atışında düzensizlik, baş ağrısı ve aşırı terleme.

 

3. Alkol tüketimini bırakma: Alkollu içecekleri bırakmayı deneyiniz. Çünkü aynı şekilde el titremesine neden olmaktadır. Ancak alkol tüketimini birden bire bırakmayın tüketimi azaltarak başlayabilirsiniz daha sonra tamamen bırakınız. Birden alkol tüketimini bırakma, vücutta birçok olumsuz etkiler yaratabilir. Örneğin, sık sık terleme, kalp atışının hızlanması, baş ağrısı, kusma ve kabus görme. Bu nedenle adım adım alkol tüketimi azaltılmalı, birden bırakılmamalı. Çünkü alkol tüketimi birden bırakılırsa vücutta söz konusu etkiler oluşur.

 

4. Tiroid bezinin fazla salgılanması: Tiroid bezi boynun ön kısmında yer alıp vücudun birçok işlevini düzenleyen hormonların üretiminden sorumludur. Aynı şekilde tiroid bezindeki hormonun düzensizliği ellerin titremesine neden olmaktadır. Tiroidin çok çalışması duumunda vücutta birçok belirtileri bulunmaktadır. Örneğin, istemsizce kilo kaybı, stres, kalp atışında düzensizlik, aşırı terleme ve uyku düzensizliği. Bu hormonu dengede tutmak için birçok ilaç bulunmaktadır. El titreme olayı da aynı şekilde tiroid bezlerindeki düzensizliğe bağlıdır. Tiroid hormonunun düzensiz çalıştığı bazı hastalara ameliyet yapılıyor. Eğer sürekli olarak eliniz titriyorsa gerekli tedaviyi görmek için doktora başvurmanız gerekir.