Dizayi, PKK’nın Peşmerge güçlerine yönelik saldırısını kınadı

Irak Kürdistan Bölgesi Yönetimi (IKBY) Dış İlişkiler Dairesi Sorumlusu Sefin Dizayi, terör örgütü PKK’nın Peşmerge güçlerine yönelik saldırısına ilişkin açıklamalarda bulundu.

 

PKK’nın saldırısını kınadıklarını bildiren Dizayi, “PKK işgal ve saldırılarına son vermeli.” ifadelerinde bulundu.

 

Dizayi, “Peşmerge’ye yönelik saldırı, Kürdistan Bölgesine karşı saldırı anlamına gelmektedir.” dedi.

 

PKK’nın herkes tarafından kınanması gerektiğini vurgulayan Dizayi, “Koronavirüs gibi ölümcül bir salgınla uğraşırken ve vatandaşların güvenlik, ekonomi ve sosyal durumu tehlikedeyken PKK’nın bu tür çirkin saldırıları kınanmalı ve önüne geçilmeli.” şeklinde konuştu.

 

Dizayi, “PKK’nın o bölgelerde olmasının bir bahanesi yoktur. (PKK’nın oradaki varlığı) Bölgedeki siviller için büyük bir baş ağrısı, zarar ve ziyandır.” ifadesini kullandı.

 

Terör örgütü PKK’nın Sincar’daki varlığını sonlandırmayı öngören anlaşmaya ilişkin değerlendirmede bulunan Dizayi, “Kamplardaki 100 binlerce iç göçmenin bölgelerine dönmesi, bölge güvenlik ve ortak çıkarları için resmi muhataplar olan Bağdat ve Erbil’in yaptığı iyi bir anlaşmadır.” dedi.

 

Dizayi, “Gayriresmi bir gücün (PKK) insanların evine dönmesine engel olması kabul edilir bir durum değildir.” diyerek, söz konusu güçlerin bölgedeki varlığını biterecek bir zeminin sağlanmasının gerekliliğine dikkati çekti.

 

Sefin Dizayi, sözlerini şöyle tamamladı:

 

“Halkın evine dönmesi ve ekonomik altyapılarını yeniden inşa etmeleri de uluslararası destekle mümkündür. Eğer anlaşma projesi hayata geçirilirse, oradaki halk için büyük bir iş fırsatı doğacaktır. Bu yüzden Erbil ve Bağdat’ın üzerinde mutabık kaldığı anlaşma hayata geçirilmelidir.”