Dizayi: Bölgenin istikrar ve refahı daha fazla sağlanacak

Irak Kürdistan Bölgesi Yönetimi (IKBY) Hükümet Sözcüsü Sefin Dizayi, IKBY Başkanı Neçirvan Barzani’nin yemin töreninin ardında Tba’ya konuştu.

 

Dizayi, bugün Erbil’deki Saad Abdullah Konferans Merkezi’nde IKBY Başkanı Neçirvan Barzani’nin yemin töreninin ardından Tba’ya konuştu.

 

“Sayın Neçirvan Barzani Kürdistan Bölgesi Başkanı olarak seçildi ve bugün yemin etti.” diyen Dizayi,  “Bütün Kürdistan halkı Kürt, Türkmen, Arap ve bütün din ve mezhepler için bir başlangıç olacak.” ifadelerinde bulundu.

 

Dizayi, “Hem bölgenin istikrarı, refahı ve işbirliği için de aynı şekilde. Zaten Sayın Neçirvan Barzani’nin başbakan olarak uzun bir tecrübesi var son yirmi yıldır ve siyasi tecrübesi 30 yıldan fazladır.” dedi.

 

“Umarım ki bundan sonra uluslararası ilişkileri ve halk arasındaki ilişkileri iyi bir şekilde kullanacak.” diyen Sözcü Dizayi, “Bölgenin istikrar ve refahı daha fazla sağlanacak.” diye konuştu.

 

Dizayi, “Zanediyorum ki kendi düşüncesi ülkenin gelişmesi ve bütün insanların hak ve hukuklara kavuşması için bir çabası olacak. Ve tabii ki Bağdat ile ilişkiler ve komşu ülkelerle ilişkiler en güzel seviyeye getirmek gerekiyor. ” ifadelerinde bulundu.

 

Tba’nın “Türkiye Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ile Neçirvan Barzani bugün törende yanyanaydılar bu IKBY ve Türkiye arasındaki ilişkiler bakımından nasıl bir mesajdır?” sorusunu şu şekilde yanıtladı:

 

“Bizim Türkiye ile resmi ilişkilerimiz 1991’den beri başladı. Tabii ki rahmetli Turgut Özal dönemi farklı bir dönemdi Irak’ın çok sayıda uluslarası ambargosu vardı. 2003’ten sonra farklı bir ortam başladı. Irak Anayasası Kürdistan Federal Bölgesini tanıdı. Ve yeni Akparti ile 2003’ten sonra ciddi ilişkilerimiz oldu. Bu ilişkiler arasıra sıkıntılar yaşadı. Diplomatik ilişkiler bunlar çok normaldir. Sayın Neçirvan Barzani ve Sayın Türkiye Cumhuryeti Cumhurbaşkanı arasında özel ve samimi ilişkiler vardır. Her şeye rağmen bu ilişkiler devam etti. Törene Sayın Çavuşoğlu beyin katılması iyiye işarettir. Zanediyorum yakın zamanda ilişkiler olacak hem ticari hem siyasi ilişkileri geliştirmek için aynı zamanda hem kültür hem sanat ve diğer alanlarda ilişkilerimizi geliştirmek istiyoruz. Türkiye bölge için önemli bir husus, bir ülke ve bir unsur. Zaten politikamız bölgede Sayın Neçirvan Barzani ve hükümetin politikası ilişkilerimiz ve komşu ülkelerin ilişkileri ile en iyi, en güzel ve en samimi seviyeye getirmemiz gerekiyor.” diye yanıtladı.

 

 

Bir cevap yazın