Demokrasi Kıtasında Siyahilerin Baharı

Ali Ekber Rıza

 

Soğuk savaşın sona ermesiyle birlikte dünya, Amerika önderliğinde tek kutuplu hâkimiyete girmişti. ABD, son dönemlerde çeşitli bahanelerle dünyanın birçok bölgesinde ülkelere müdahale ediyor. Gerek otoriter sistemle yönetilen gerek iç savaşları gerekse terörizmi gerekçe göstererek ülkelere “barış ve demokrasi” getirme bahanesiyle askeri ve siyasi müdahalelerde bulunuyor. İşgal ettiği ülkelere kan ve gözyaşından başka bir şey getirmeyen Amerika, bugün neredeyse bir iç savaş veya “siyahi baharı” yaşıyor.

 

Amerika’da Siyahilerin kısa tarihi

 

Konuyla ilgili derin bir araştırma yapan Baransel Mızrak, ilk siyahi nüfusun Amerika kıtasına gelişiyle ilgili çeşitli belge ve görüşlerin mevcut olduğunu ifade ediyor. Ancak bu konuyla ilgili çoğu araştırmacının kanaati, siyahilerin ilk olarak 1619 yılı ve sonrasında Kuzey Amerika kolonilerine geldiği ve Virginia’da yerleştiği yönündedir.

 

Amerika, Avrupalıların istilasıyla keşfedilen Amerika kıtasının bakir toprakları, yine Avrupalıların özellikle Afrika kıtasındaki sömürgelerinden gemilere doldurarak getirdikleri insanların köle olarak kullanıldığı ve her türlü gayri insani muameleye maruz bırakıldığı bir yer olmuştur.

 

Geniş Amerikan topraklarını işlemek, demir yolu yapımı ve benzeri en ağır işlerde çalıştırılmak üzere ticari bir mal olarak alınıp satılan bu insanlara olan talep, dünyanın ticari ve ekonomik gelişimiyle de doğru orantılı olarak gün geçtikçe artırmıştır. Kadim Afrika kıtasının evlatlarına reva görülen zulüm ve işkenceler, yüz binlerce insanın ölümüne sebep olmuştur.

 

Dün olduğu gibi bugün de Amerikalı siyahi vatandaşlara ikinci sınıf muamelesi ediliyor.

 

ABD’de Siyahi Baharı

 

Dünyaya demokrasi dersi vermeyi üzerine vazife eden Amerika, bugün âdeta bir iç savaşın eşiğinde. Geçtiğimiz günlerde Minneapolis kentinde gözaltına alınırken polisin baskısıyla hayatını kaybeden siyahi George Floyd için ülke genelinde yaklaşık bir haftadır düzenlenen protesto gösterilerinin aralıksız devam ettiğini bütün dünya endişeyle yakından takip ediyor.

 

40 şehirde sokağa çıkma yasağı ilan edilirken, cereyan eden protestolar için 15 eyalette Ulusal Muhafız Birliklerinin destek için göreve çağrıldığı medyada geniş yankı buldu. Olayları bastırmak için ABD polisinin orantısız güç kullanması bütün dünyada sessizliğini koruyor.

 

Giderek çemberi ülke çapına genişleyen olaylar, durulacak gibi gözükmüyor ve insanların aklına ABD’de bir iç savaş yaşanır mı veya ABD askeri kendi ülkesine demokrasi getirir mi sorusu geliyor. Umarız Amerikan tarihinde yaşanılan acı olaylar tekrar yaşanmaz. 2020 yılının daha nelere sahne olacağını bütün dünya merakla izlerken, ABD halkı adına endişe duyuyoruz.