DEAŞ’ın balık fonu Kanus Adası

Cumhuriyetçi Stratejik Araştırmalar Merkezi Başkanı Mutaz Muhyiddin, operasyon hakkında konuşarak, Kanus Adası’ndaki DEAŞ’lı unsurların balık yetiştiriciliğinden elde ettiği gelirleri silah alımında kullandığına dikkat çekti.

 

 

Muhyiddin, “Dicle ve Fırat nehirlerinin karşısında yer alan Kanus Adası, DEAŞ’lılar için bir sığınak haline gelmişti. Bölgedeki papirüs ağaçları ve sazlıklar örgüt unsurları için gizlenme fırsatı sunuyor. Örgütün sahip olduğu diğer mali fonların azalmasının bir sonucu olarak, adada balık yetiştiriciliği yapan DEAŞ’lılar buradan elde ettiği gelirlerle silah alıyor. ABD bir süredir Iraklı güçleri DEAŞ’ın yeniden canlandığı hususunda uyarıyor. DEAŞ’ın özellikle Selahaddin, Anbar ve Musul’u ele geçirdiği dönemlerde bu ada, örgüt mensupları için uzun bir süre boyunca güvenli bir sığınağa dönüştü. Nehirlerin kıyıları arasında yer alan ada kolay erişilebilir olmadığından Irak güçlerinin buraya müdahale edecek özel güçleri bulundurması mümkün olmadı. Dolayısıyla bir güvenlik problemiyle karşı karşıya kaldık. Koalisyon güçlerine ait uçaklar bazen bu konuda istisna oluyor. Ancak araziyi çok iyi bilen buradaki DEAŞ’lı unsurlar sahip oldukları teknelerle bölgeye yakın Makhul ve Hamrin dağlarına çekilerek gizlenme imkanına sahipler. Ada’daki tehlike geçince de geri dönüyorlar” diye konuştu.

 

Muhyiddin, konuşmasının devamında, DEAŞ’lılar için sığınak haline gelen bir diğer adanın da Bağdat’ın kuzeyindeki Tarmiye bölgesinde Hure Adası olduğunu söyledi. Muhyiddin, Iraklı güçlerin uzun zamandır adaya yönelik operasyonlar gerçekleştirdiğini kaydetti.

 

Sahillerinin güvenliğinin korunması için özel bir güc oluşturulsun

 

Muhyiddin, ayrıca ihmal edilen Irak sahillerinin güvenliğinin korunması için özel bir gücün oluşturulması çağrısında bulundu.

 

Kanus Adası’na yönelik hava operasyonu, Irak ordusu ile Uluslararası Koalisyon güçlerinin ortak düzenlediği Zafer İradesi Harekatı kapsamında gerçekleşti.

Şarkulavsat

Bir cevap yazın