‘DEAŞ’ın askeri olarak yenilmesinden sonra Bağdadi tehlike altında’

Terör örgütü DEAŞ’ın lideri Ebubekir Bağdadi’nin Suriye’de olduğu ve felç geçirdiği iddia edildi.

 

Irak İçişleri Bakanlığı’na bağlı İstihbarat Birimi Başkanı Ebu Ali Besri, Irak’ta yayımlanan Sabah Gazetesi’ne yaptığı açıklamada, “DEAŞ’ın Irak ve Suriye’de askeri olarak yenilmesinden sonra Ebubekir Bağdadi olarak bilinen İbrahim Awad Bender Samarrayi tehlike altında. Şimdi bazı Arap ve yabancı yardımcılarıyla birlikte Suriye’de bulunuyor.” ifadelerinde bulundu.

 

Besri, geride kalan süre boyunca Bağdadi’nin başlıca işinin, istihbarat faaliyetlerini ve örgütün içine yapılan sızmaları engellemek olduğunu belirtti.

 

Ali Besri, Bağdadi’nin, Suriye ile Irak’ın Ninova, Selahaddin, Anbar ve diğer bölgelerinde öldürülen teröristlerin yerine bazı değişiklikler yaptığını kaydetti.

 

İstihbarat ve hava kuvvetlerinin düzenlediği operasyonlarda Bağdadi’nin füze parçasıyla sırtından yaralandığını ve felç geçirdiğini belirten Besri, söz konusu harekâtın, 2018 yılında Suriye’nin Deyrezor vilayetine bağlı Hacin bölgesinde Bağdadi ve yardımcılarının toplantı halindeyken düzenlendiğini ifade etti.

 

Daha önce de örgüt lideri Bağdadi hakkında öldüğü ya da yaralandığına dair haberler çıksa da Bağdadi’nin 29 Nisan 2019’da 18 dakikalık bir videosu yayımlandı.

 

 

Aydınlık