DEAŞ yanlısı, Londra’daki intihar saldırısı planladığını itiraf etti

DEAŞ yanlısı İngiliz Safiyya Shaikh, Londra’daki St Paul Katedrali’ne bombalı saldırı planladığını itiraf etti.

 

Londra’nın batısındaki Hayes’te yaşayan 36 yaşındaki Shaikh, saldırıdan önce  St Paul’s Katedrali’ne ve bir otele saldırı yapmak için yaptığı keşif sırasında polislerce yakalandı. Merkezi Ceza Mahkemesi (Old Bailey) önünde saldırı hazırlığında olduğunu itiraf eden Shaikh hakkında karar önümüzdeki Mayıs ayında alınacak.

 

Shaikh, Ekim 2019’da tutuklanmadan önce kendilerini, patlayıcı temin eden radikal görüşlü bir karı-koca olarak tanıtan iki gizli polisle tanıştı.

 

Shaikh, iki polisten birine şifreli bir sosyal medya uygulamasından yolladığı mesajda, “Çok sayıda kişi ölsün istiyorum. Kilise, mesela Noel ya da Paskalya zamanlarında insanların toplandığı bir yer olabilir” ifadelerini kullandı.

 

İngiliz kadın mesajına, “Sürekli tehditler gönderiyorum. Ama bu tehditlerin gerçek olmasını istiyorum” şeklinde devam etti.

 

Sanık gizli polise Katedral’in fotoğrafını gönderip, “Burası olmalı, eminim. Ölene kadar bombalamak ve ateş etmek istiyorum. Burayı yıkmak ve içindeki kafirleri öldürmek istiyorum” dedi.

 

Bir hafta sonra St Paul’s Katedrali’nde keşfe giden Shaikh, gizli polise çektiği videoları göndererek, “Kubbenin altında patlatmak istiyorum. Önce bir otel, sonra kiliseyi halledeceğim, kendim ölene kadar öldüreceğim” yazdı.

 

Savcılık, Shaikh’in daha sonra polislerden birine iki çanta vererek, bunların içine el yapımı bomba hazırlanmasını istedi.

bbc

Bir cevap yazın