Dara Celil Hayat: Bu krizle baş etmek için sanayi, ziraat ve turizm geliştirilmeli

Erbil Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Dara Celil Hayyat Irak Kürdistan Bölgesi Yönetimi’ndeki (IKBY) ekonomik krizin nedenlerine ilişkin, “Kürdistan Bölgesi’nin gelirinin azalması ve Bağdat’tan Bölge’nin bütçesinin gelmemesi bu krizin oluşmasına, ticareti olumsuz etkilemesine neden oldu.” dedi.

 

Yerel üretimin artmasının önemine işaret eden Hayyat, “Ülke dışından yüksek bir ücret karşılığı ithal edilen ürünlerin ülke içinde üretilmesi gerekiyor. Bu krizle baş etmek için sanayi, ziraat ve turizm geliştirilmeli.” şeklinde tespitlerde bulundu.

 

Erbil Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Dara Celil Hayyat ekonomik kriz ve çözümüne ilişkin Tba’nın sorularını yanıtladı.

 

Ekonomik krizin IKBY’de ticaret üzerinde ne kadar etkisi oldu?

 

Kürdistan Bölgesi’nde sert bir ekonomik kriz olduğu saklanamaz ve bu krizin ticarete etki etmesine neden olan faktörler var. Kürdistan Bölgesi’nin gelirinin azalması ve Bağdat’tan Bölge’nin bütçesinin gelmemesi bu krizin oluşmasına, ticareti olumsuz etkilemesine neden oldu. Baştan sona her tarafı etkileyen bu kriz, ekonominin düşmesine ve projelerin durmasına neden oldu. En kısa sürede bu krizin çözülmesini ve bundan ders çıkarmamızı ümit ediyorum. Yaşadığımız ekonomik kriz ağır bir sınavdı. Bundan kurtulmanın yolunu bulmak adına Kürdistan halkının, yetkililerin ve ekonomistlerin

bu duruma ciddi bakmasını umuyoruz.

 

Erbil iş adamları var olan ekonomik kriz ile mücadele etmek için ne tür adımlar attı?

 

İş adamlarının ve sanayinin temsilcisi olan Erbil Ticaret Odası olarak, sorunlardan kurtulmak adına nasıl kolaylık sağlanacağıyla ilgili birçok öneriyi kuruluşlara ilettik. Devletin bu konuya ciddi baktığı, araştırma yaptığı ve adımlar attığı görülüyor. İşlemlerde reform yapıldı, biz de bunun devam etmesini umuyoruz. Kürdistan Böglesi ve özellikle Erbil’deki iş adamları, maddi imkanları kötü olan insanlara yardımcı olma konusunda iyi bir duruş sergiledi. İnsanlara el uzatıp, ihtiyaçlarını giderdiler.

 

Sizce hükümetin bu ekonomik krizden kurtulması için ne tür bir plan uygulaması gerekir?

 

Bizce hükümetin devlet kadrosuna yapılan atama konusunda reform yapması lazım. Yerel üretimi arttırmaya neden olacak projelerin uygulanması için çaba gösterilmeli. Ülke dışından yüksek bir ücret karşılığı ithal edilen ürünlerin ülke içinde üretilmesi gerekiyor. Bu krizle baş etmek için sanayi, ziraat ve turizm geliştirilmeli. Kürdistan halkı da gelir elde edebileceği mesleklerle uğraşmalı.

Haber: Ali Antar

Foto: Abdullah Ahmet