‘Dakuk’ta Uyuyan DEAŞ Hücreleri Uyanıyor’

Haber: Ali Antar / Foto: Çoban Timur

 

Kerkük’ün Dakuk ilçesinde, DEAŞ’lı teröristlerce bir futbol sahasına havan toplarıyla saldırı gerçekleştirildi.

 

Dakuk’un Zeynel Abdin köyüne terör örgütü DEAŞ tarafından düzenlenen havan toplu saldırıda  7 Türkmen hayatını kaybetmiş, 8 kişi de yaralanmıştı.

 

Tba ekibi olarak, saldırıların ardından kentte güvenlik konusunu yerinde incelemek üzere Dakuk’a giderek yetkili isimlerle görüşmeler gerçekleştirdik.

 

 

Dakuk İlçe Meclisi Başkanı Celil İbrahim Muhammed, Dakuk’un uzun bir süre güvenli bir bölge olduğunu belirterek, “Kentte hiçbir sorun yaşanmıyordu. Dakuk’ta 3 ana millet yaşıyor; Türkmen, Kürt ve Arap. Bu 3 millet uzun zamandır Dakuk ilçesinde hiç sorun yaşamadan hayatlarını sürdürdüler.” dedi.

 

 

Son bir aydır bölgede emniyet açısından sorun yaşandığını üzülerek belirten Dakuk İlçe Meclisi Başkanı, “Bölgeden kastımız Dakuk merkezi değil, Dakuk’un çevresinde yaklaşık olarak 100 Arap ve Kürt köyümüz var, sınırları bir taraftan Beşir bir taraftan da Selahaddin’e kadar uzanıyor ve bu sorunlar o bölgelerde yaşanıyor.” şeklinde açıklama yaptı.

 

“Emniyet güçlerinin bölgede sayıları çok az”

 

“Bölgede uyuyan DEAŞ hücreleri bulunmakta”

 

Yaşanan güvenlik sorunlarının kaynağının emniyet güçlerinin az olmasına dayandıran Celil İbrahim Muhammed, “Emniyet güçlerinin bölgede sayıları çok az ve bölge ve köyde kontrol sağlayamıyorlar. Bölgede uyuyan DEAŞ hücreleri bulunmakta. Kontrol sağlanamadığı takdirde bu teröristlerin bölgede faaliyete geçmelerinden korkuyoruz.” diyerek mevcut durumu anlattı.

 

Celil İbrahim Muhammed, emniyet güçleriyle sürekli iletişim halinde olduklarını dile getirerek, “Onlara sürekli DEAŞ’ın bölgede harekete geçtiğini bildiriyoruz. Bundan önce İftihar köyünde çok sayıda gence saldırdılar ve birkaçı şehit düştü. Ayrıca geçen gün İmam Zeynel Abdin’e saldırdılar orda da 7 gencimiz şehid oldu ve 8 gencimiz yaralandı. Bu insanlar futbol oynamak için toplanmıştı. Emniyet zaafından dolayı suçsuz bir şekilde şehit oldular.” ifadelerinde bulundu.

 

“İlçenin etrafında hala DEAŞ bulunmakta ve geceleri köylere inip insanlardan zorla yiyecek alıyorlar”

 

Kerkük Valisi ve Bağdat merkezi hükümetinden Dakuk çevresine daha fazla güç göndermelerini rica ettiklerini belirtenDakuk İlçe Meclisi Başkanı Celil İbrahim Muhammed, “Çevrede bulunan 100 köyde siper almış teröristleri uzaklaştırıp, bölgeyi temizlemelerini talep ediyoruz. İlçe merkezinde sorunumuz yok ama ilçenin etrafında hala DEAŞ bulunmakta ve geceleri köylere inip insanlardan zorla yiyecek alıyorlar. Yardımcı olmayanları da öldürüyorlar.” diyerek ilçenin çevresinde terör örgütü DEAŞ’ın varlığına vurgu yaptı.

 

Mikrofonumuza konuşan bir diğer isim Dakuk İlçe Meclisi Üyesi Zahir Bekir Muhammed oldu.

 

 

Dakuk’un köklü bir bölge olduğunu ifade eden Zahir Bekir Muhammed, “İlçe sakinleri Kürt, Arap ve Türkmenlerden oluşmakta. Etrafında 100’ yakın köy bulunuyor ve bu köylerin de 60’tan fazlası Arap köyleri. Köylerin tamamı boş ve içinde kimseler yaşamıyor.” şeklinde konuştu.

 

Zahir Bekir Muhammed, 16 ekimden önce bölgede Peşmerge güçlerinin emniyet noktaları kurduklarını ve bölgeyi bu şekilde koruduklarını belirterek, “Şimdi kontrol noktaları boş ve DEAŞ kolayca geziniyor. Irak hükümetine buradan seslenmek istiyoruz, boş olan emniyet noktalarını doldurmaları gerekmektedir. İlçe merkezinde güçler var ama sadece merkezi korumaya yetiyor.” ifadesinde bulunarak çevre bölgelerde silahlı gücün olmadığını vurguladı.

 

Son iki ay içinde DEAŞ’ın bölgede olduğunu ve 4 eylem gerçekleştirdiğini bildiren Zahir Bekir Muhammed, “Gelip insanlardan zorla yiyecek alıyorlar. Geçtiğimiz

 

günlerde bir Arap aileye saldırıp hepsini öldürdüler. Aynı olayda bir Türkmen komiser de şehit oldu. Buna benzer birçok terör eylemleri düzenleniyor. Son olarak da geçtiğimiz gün İmam Zeynel Abdin’de bir halı sahada sporcu gençlere saldırdılar ve 7 kişi şehit oldu. Bu şehitlerin uzaktan yakından siyasetle ilgileri yok.” dedi.

 

“Daha fazla emniyet gücüne ihtiyacımız var”

 

Hükümete emniyet noktalarını doldurmaları konusunda çağrıda bulunan Zahir Bekir Muhammed, “Daha fazla emniyet gücüne ihtiyacımız var. Şimdi burada bulunan güçler sadece ana yolları kontrol edebiliyor, ancak bu kadar köyün hepsi terör örgütü DEAŞ üyeleriyle dolu ve emniyet güçleri hiçbir şey yapamıyor. Onlarca kez askeri güç talebinde bulunduk ama kimse bizi dinlemiyor.” şeklinde ifadelerde bulundu.

 

 

Irak Türkmen Cephesi (ITC) Dakuk Büro Sorumlusu Yardımcısı Kanber Dakuklu da mikrofonumuza ilçe ve çevre bölgelerdeki emniyet durumunu değerlendirdi.

 

 

Kanber Dakuklu, “Dakuk’ta emniyet durumu iyi değil, bu aralar emniyet bakımından sıkıntılar yaşıyoruz. Özellikle 16 ekim ve bölgeyi DEAŞ’tan kuşattıktan sonra. Irak güçleri sadece bölgeyi vurup geçti, tam olarak temizlemedi. Uyuyan hücreler bölgede kaldı, şimdi de uyayan hücreler uyandı ve hareket ediyorlar.” diyerek kentteki yaşama ilişkin ise şu ifadelerde bulundu:

 

“Nasıl ki Kerkük küçük Irak’sa, Dakuk da Küçük bir Kerkük”

 

“Irak Türkmen Cephesi, Dakuk’ta Türkmenleri temsil eden tek kuruluştur. Türkmenler siyasi açıdan çok iyi durumda. Milletler arasında iyi bir bağ var herkes birbirini kabul ediyor. Nasıl ki Kerkük küçük Irak’sa, Dakuk da Küçük bir Kerkük. Dakuk merkezde eskiden halkın yaklaşık olarak yüzde 90’ı Türkmen’di ve etraftaki köyler Arap ve Kürtler’den oluşuyor. Siyasi konular hariç hiçbir sıkıntımız yok. Allah’a şükür milletler birbirleri ile huzurlu bir şekilde yaşıyor.”

 

 

 

Bir cevap yazın