Cütkahve ve Cütkahve Programı

Kerkük’ün en eski mekanlarından biri olan Cütkahve Kahvehanesi’nin yetmişli yılların sonlarına kadar kapısı açıktı. Tamamen Türkmen kültürü üzerine inşa edilen bu meşhur mekan, Türkmenlerin önde gelen isimleri ve şahsiyetlerinin uğrak mekanlarından biriydi. 

 

Burada toplanan şairler ve makam ustaları ise farklı münasebetlerde fasıllar düzenler, içerisinde şiirler horyatlar ve
makamlardan örnekler sunarlardı.

 

Cütkahve, kahvehane olarak işlev göremese de günümüzde ismini farklı şekilerde yaşatıyor.

 

Ünlü Türkmen şair ve program sunucusu Cumhur Kerküklü, 2 Nisan 2014 yılında Türkmen televizyon tarihinde hazırlanan ve yayınlanan en büyük programlardan biri olarak bilinen “Cütkahve” adlı bir eğlence programı hazırlayıp sunmaya başladı.

 

Her bölümünde yaklaşık 60 kişinin yer aldığı programa tıpkı ismine yakışır şekilde bir konsept oluşturulmuştur. Söz konusu 60 kişi içerisinde, temsili kahvehanenin müdavimleri ve teknik ekibin tamamı yer alıyor.

 

 

İlk bölümünde usta yorumcu rahmetli İsmail Terzi, programda ağırlanmıştı. O günden itibaren Irak Medya Ağı’na bağlı Irak Türkmen kanalında yayınlanmaya devam ediyor. Haftalık olarak yayınlanan programın süresi bir buçuk saat olarak belirlenip her hafta Cuma akşamı saat 21:00’de sevenleriyle buluşuyor.

 

Söz konusu programın görünüşü Cütkahve Kahvehanesi’nin aynısı diyebiliriz. Dekor Türkmenlerin yapısını ve çizimini yansıtırken sunucu ve misafirlerin tamamı geleneksel Türkmen kıyafeti ile ekran karşısına çıkıyor. Programda her hafta bir veya birden fazla sanatçı ve bir de şair ağırlanıyor. Ayrıca programda Türkmen müziğine hakim bir orkestra eşlik ediyor.

 

Program içerisinde dikkat çeken ve aslında seyircisini bir hayli eğlendiren bir bölüm bulunuyor o da fıkralar bölümü. Burada (Dayı Kevser) adlı komedyen her bölümde bir iki fıkrayla seyirciyi güldürmeyi başarıyor. Ayrıca program içerisinde bir kahvehane nasıl günlük olarak müşteri ağırlıyor ve çay kahve servisi yapıyorsa aynı işlem burada da yapılıyor.

 

Yine eskiden Cütkahve’de olduğu gibi, bir konu ortaya atılıyor ve kahvehanede bulunanlar konu hakkında farklı yorumlarda bulunuyor.

 

Söz konusu program, Irak Medya Ağı’nın araştırmalarına göre en çok izleyicisi olan programlardan biri.

 

Yıllardır aynı tempoda ve ilgiyi görerek devam eden programa bugüne kadar onlarca sanatçı konuk alınmış ve Türkmeneli bölgesinin dört bir yanından Kerkük, Erbil, Telafer, Tuzhurmatu, Kifri, Musul, Bağdat, Diyale ve Altunköprü’den misafir ağırlanmış. Aynı zamanda kimi zaman Arap ve Kürt sanatçılar da burada misafir edilmiştir.

 

Programın yönetmenliğini genç isim Ahmet İrfan Maruf üstleniyor.

 

Söylemeye değer ki Cütkahve, belkide Türkmen televizyonculuğu tarihinde kesintiye uğramadan 6 yıl devam eden nadir programlardan biri.