Çin’den ABD ve Kanada’ya uyarı

Çin, teknoloji devi Huawei’in Mali İşler Direktörü Mıng Vancou’un serbest bırakılmaması durumunda, ABD ve Kanada’nın misillemelere hazırlıklı olması gerektiği uyarısını yaptı.

 

 

Çin Komünist Partisinin resmi yayın organlarından Global Times gazetesinde, “Mıng’ın serbest bırakılması Kanada için tek seçenek” başlığıyla yayımlanan başyazıda, Huawei’in mali işler direktörünün serbest bırakılmaması durumunda Çin’in ABD ve Kanada’ya daha ileri misillemede bulunacağı kaydedildi.

 

Başyazıda “ABD ve Kanada Mıng’ı hemen serbest bırakmalı. Bu tek seçenek.” ifadeleri kullanılarak ABD hükümetinin kapatılmış olmasının Mıng’ın davasının gecikmesi için bir bahane olmaması ve Çin’in ABD ve Kanada ile ilişkilerinin Washington yönetiminin “kaotik” iç işlerinden etkilenmemesi gerektiği belirtti.

 

ABD’nin “böylesine keyfi bir tutuklama” için Batılı ülkelerin bir şekilde desteğini aramasının “haksızlık” olduğu kaydedilen yazıda, “Zaman işliyor. Kanada bir tercihini yapmalı. Çinli bir yüksek teknoloji şirketinin mali işler direktörü sonunda ‘haksız bir siyasi kuşatmanın’ kurbanı olursa ABD ve Kanada, Çin’den gelecek misillemelere tamamen hazırlıklı olmalı.” ifadelerinde bulunuldu.

 

Kanada, ABD’nin İran yaptırımlarını delmek için sahtekarlık yaptığı gerekçesiyle Washington yönetiminin talebi üzerine Mıng’ı 1 Aralık’ta Vancouver’da uçakla aktarma yaparken gözaltına almış, olay basına daha sonra açıklanmıştı.

AA

Bir cevap yazın