Çavuşoğlu’ndan ABD’ye: O ülkeleri de mi işgal edeceksiniz

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda yapılacak olan Kudüs oylaması öncesinde açıklamada bulundu.

 

Bakan Çavuşoğlu, ABD’ye tepki göstererek “İsimleri alıp ne yapacaksınız? O ülkeleri de mi işgal edeceksiniz veya onları cezalandıracak mısınız” dedi.

 

ABD’nin Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Nikki Haley, Kudüs oylamasında olumsuz ABD’nin olumsuz oy veren ülkelerin isimlerini alacağı uyarısında bulunmuştu.

 

Çavuşoğlu konuya ilişkin yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

 

“Biz buradan güçlü bir destek bekliyoruz. Bu karardan sadece Müslümanlar değil, Hristiyanlar da çok rahatsız oldu. Aynı şekilde Musevilerin büyük bir bölümü de bu karara karşı. Dolayısıyla vicdanı olan herkes, hukuka aykırı ve Filistin’in haklarını gasp eden bu karara karşı durdu.

 

Tek başına kalan ABD’nin tehdit yöntemine başvurduğunu görüyoruz. ‘Kimin ne oy verdiğini takip edeceğiz, başkana rapor edeceğiz, isimleri alacağız’ diyorlar. Ne yapacaksınız isimleri alıp? O ülkeleri de mi işgal edeceksiniz veya onları cezalandıracak mısınız? Artık devir değişti. Hiçbir onurlu, şerefli devlet bu baskılara boyun eğmez. Herkes milletinin vicdanı doğrultusunda karar verecektir. ABD’nin bu yöntemden vazgeçmesi lazım. İnşallah Filistin davasını BM nezdinde de savunacağız.

Bir cevap yazın