Çavuşoğlu: PKK’nın hedefi Erbil yönetimini ele geçirmek

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, terör örgütü PKK’nın hedefinin Erbil yönetimini ele geçirmek olduğunu söyledi.

 

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Kongo Cumhuriyeti Dışişleri, İşbirliği ve Yurtdışındaki Kongolular Bakanı Jean-Claude Gakosso ile görüşmesinin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

 

Çavuşoğlu, “PKK en çok Kürt kardeşlerimize zarar vermiştir. Bunları da Barzani ve KDP her zaman söylemiştir. Bugün KYB’yi, Süleymaniye bölgesini tamamen kontrol altına almıştır. PKK’nın hedefi Erbil yönetimini ele geçirmektir.” dedi.

 

PKK’nın çocukları zorla dağa götürdüğünü belirten Çavuşoğlu, “Eline zorla silah veriyor. Dolayısıyla KDP ve Irak Bölgesel Yönetimi Başkanı Barzani bunu her zaman söylüyor.” ifadelerini kullandı.

 

Bakan Çavuşoğlu sözlerinin devamında şunları kaydetti:

 

“Terör örgütleriyle, Kürt kardeşlerimizi ayırt etmemiz lazım. Neçirvan Barzani’nin Türkiye ziyaretiyle ilgili çok ağır eleştiriler görüyoruz. Bu da doğru değil. Biz Kürt düşmanlığına karşıyız. Recep Tayyip Erdoğan’ın da Türkiye’deki Kürt kardeşlerimize hangi hizmetleri yaptığı ortadadır. Tarihten bu yana da, Kuzey Irak’taki Kürt kardeşlerimiz ne zaman dara düşse yardım etmişizdir. Buradaki Kürt kardeşlerimizin en büyük düşmanı da PKK’dır, YPG’dir. Neçirvan’ın ziyaretinde de bunları görüştük. PKK’nın Barzani’ye saldırması da çok doğaldır.”