Çavuşoğlu ITC Başkanı Salihi ile görüştü

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun, Irak Meclis Başkanı Muhammed el-Halbusi ile görüştüğü bildirildi.

 

Irak meclis binasında yapılan görüşmede Bakan Çavuşoğlu, Halbusi’ye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Türk halkının selamlarını iletti.

 

Çavuşoğlu, Erdoğan’ın dün İstanbul’da Halbusi’yi kabul ettiğini hatırlatarak, Erdoğan- Halbusi görüşmesinde iki ülke arasındaki su konusunun da ele alındığını kaydetti.

 

Bakan Çavuşoğlu, “Irak Türkmen Cephesi (ITC) Başkanı Erşet Salihi ve heyetinin Ankara ziyaretinde su konusunu görüşmüştük. Hem Halbusi hem Türkmenler su konusuna değinirken, suyu kendi yaşadıkları bölgeler için değil başka bölgeler için istediler. Bu da bizi gayet mutlu etti. Bu çağrıları cevapsız bırakamazdık. Cumhurbaşkanımız konuyla ilgili bize talimat verdi. Güvenlikten ekonomiye kadar Irak halkının yanındayız.” ifadelerini kullandı.

 

Ziyaretinin asıl hedefi “Irak’ın birlik ve beraberliğinin korunmasına destek vermek” olduğunu ifade eden Çavuşoğlu, Seçim sonrası Irak’ta bulunmaktan mutluluk duyduğunu dile getirerek, “İnşallah Irak’ta kucaklayıcı ve kapsayıcı bir hükümet kurulur. Irak meclisinin ülkenin geleceğiyle ilgili önemli rol oynayacağını düşünüyoruz.” dedi.

 

Bakan Çavuşoğlu’nun ziyaretinin ikili ilişkilerin daha da gelişmesine katkı sağlayacağını belirten Halbusi Irak ile Türkiye arasında güçlü ve coğrafi bağların olduğunu vurgulayarak, ikili ilişkilerin tüm alanlarda daha da güçlendirilmesini beklediklerini belirtti.

 

Irak Meclis Başkanı Halbusi, terör örgütü DEAŞ’ın saldırılarında ülkenin zarar gördüğünü hatırlatarak, Irak’ın altyapısı ve yeniden imarı için Türkiye’den destek istedi.

 

Çavuşoğlu’nun, mecliste ayrıca Irak Türkmen Cephesi (ITC) Genel Başkanı Erşet Salihi, Türkmen milletvekili ve siyasetçilerle de görüştüğü bildirildi.

 

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Irak eski Cumhurbaşkanı Yardımcısı ve Karar Partisi Lideri Usame Nuceyfi ile de bir görüşme gerçekleştirdi.

 

Irak’a gelen Çavuşoğlu, hükümeti kurmakla görevlendirilen Adil Abdulmehdi ve Ulusal Hikmet Akımı lideri Ammar el-Hekim ile görüşmüştü.

 

Çavuşoğlu’nun, Irak Cumhurbaşkanı Berhem Salih’in yanı sıra Başbakan Haydar el-İbadi ve  Bedir Örgütü lideri Hadi el-Amiri ile ve Bağdat temaslarının ardından Necef’e geçerek, Sadr Hareketi lideri Mukteda es-Sadr ile de görüşmesi bekleniyor.

 

AA

Bir cevap yazın