Çavuşoğlu ile Gabriel bir araya geldi

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Almanya’nın PKK’ya karşı attığı son adımları memnuniyetle karşılıyoruz” dedi.

Çavuşoğlu, Almanya’nın Goslar kentindeki tarihi Kaiserpfalz Sarayı’nda Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel ile görüşmesinin ardından düzenlenen basın toplantısında konuştu.

Alman mevkidaşının memleketi olan Goslar’da bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren Türkiye Dışişleri Bakanı, daha önce de kendi memleketi Antalya’da görüşme imkanı bulduklarını hatırlattı.

Tarih boyunca hiç karşı karşıya gelmemiş, sorun yaşamamış iki ülkenin dışişleri bakanı olduklarının altını çizen Çavuşoğlu, bazı konularda görüş ayrılıkları olduğunu, sorunlar yaşadıklarını hatta ilişkilerde gerginlikler de olduğunu ancak iki bakan olarak bunun diyalog yoluyla aşılabileceğine inandıklarını ifade etti.

Alman ve Türk halklarının, baskı ve tehdide boyun eğmeyen, gururlu milletler olduğunu vurgulayan Çavuşoğlu, ilişkileri karşılıklı anlayış, diyalog ve samimi iş birliği içinde geliştirebileceklerini kaydetti.

Her konuda hemfikir olmak zorunda olmadıklarını ancak bazen anlaşamadıkları konuları parantez içine alıp yola devam etmekte fayda olduğunu dile getiren Çavuşoğlu, “Örneğin bugün Türkiye’nin AB’ye üyelik süreci konusunda hemfikir olmak zorunda değiliz ama her iki tarafın da yararına olan Gümrük Birliği anlaşmasının güncellenmesi gibi konuları da aşmamız gerekiyor ve müzakerelere yeniden başlamamız sadece iki ülke için değil tüm Türkiye ve AB üyesi ülkeleri için kazan kazan anlayışıyla faydalı olan adımları atabiliriz” açıklamasında bulundu.

Almanya ile sadece NATO müttefiki olmadıklarını belirten Bakan Çavuşoğlu, “Bugün DEAŞ’a karşı da yakın iş birliği içindeyiz. Bölgemizle ilgili konularda da tamamen görüş birliği içindeyiz. Suriye, Irak, Yemen, Libya ve diğer konularda Türkiye ile Almanya’nın görüşleri tamamen örtüşüyor. Her ikimiz de bölgenin istikrarı ve güvenliğini istiyoruz. Ayrıca bu sorunların yarattığı göç gibi insani konular var. Bu konuda da Almanya ile bugüne kadar yakın iş birliği içinde olduğumuzu söyleyebilirim ve bu konuda da görece en duyarlı ülkenin Almanya olduğunu vurgulamak isterim” ifadelerini kullandı.

Mevlüt Çavuşoğlu, ilişkilerin geleceği ve Türkiye’nin PKK ve FETÖ konularında beklentilerinin sorulmasına karşılık, terörle mücadelede Almanya ile iş birliğini özellikle DEAŞ ve diğer terör örgütlerine karşı daha da güçlendirmek gerektiğini anlattı. Türkiye’nin bu konuda Almanya’dan beklentileri olduğunu dile getiren Çavuşoğlu, Almanya’da hem PKK hem de FETÖ mevcudiyeti bulunduğunu söyledi.

Çavuşoğlu, Almanya’da PKK ile ilgili 4 bin 500 civarında açılmış dava bulunduğunu ve bunların uzun zamandır devam ettiğini hatırlattı.

Terör örgütlerinin uyuşturucu, insan ve silah kaçakçılığı gibi faaliyetlerinin olduğunu da ifade eden Çavuşoğlu, Almanya’nın da bunun farkında olduğunu, bu nedenle de daha sıkı iş birliği içinde olmaları gerektiğini vurguladı.

Çavuşoğlu, “Almanya’nın PKK’ya karşı attığı son adımları memnuniyetle karşılıyoruz . Aynı şekilde Adil Öksüz’ün aranan kişiler listesine alınması da bunun bir adımı. Ama her iki konuda da Almanya’dan daha da beklentilerimiz var” diye konuştu.

İki bakan basın toplantısının ardından çalışma yemeğine tarihi eski kenti gezerek geçti. Bu sırada, Çavuşoğlu, Almanya’da yaşayan Türklerin yoğun ilgisiyle karşılaştı.

AA

Bir cevap yazın