Çavuşoğlu: Batı ile Rusya arasında bir tercih yapmak zorunda değiliz

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi Başkanlığı Çarşamba Konferansları programına katılarak açıklamalarda bulundu.

 

Çavuşoğlu yaptığı açıklamada şu ifadelerde bulundu:

 

“Avrupa kıtasının biz parçasıyız. Kimse bizi Avrupa’nın dışında görmesin, göstermeye de çalışmasın. Avrupa Birliğine üye olamadık diye Avrupa’nın dışındayız diye bizim de komplekse girmememiz lazım. Avrupa ile, Batı ile Rusya arasında bir tercih yapmak zorunda değiliz ki biz. Bizim dış politikamız son derece dengeli olması lazım. Çok yönlü proaktif dış politikanın yanında dengeyi de çok iyi gözetmemiz lazım. Bir tarafla ilişkinizi diğer tarafla alternatif olarak görmemek lazım. Tam tersi, tamamlayıcı olarak görmek lazım.

 

İdlib muhtırası bugün Suriye’de siyasi çözüm için yeniden bir fırsat penceresi sunmuştur. Ve şimdi o açılan fırsat penceresinden ilerleyerek anayasa komisyonunun kurulması için çalışıyoruz.

 

Geri dönüşler için de 300 binden fazla Suriyeli Fırat Kalkanı ve Afrin Bölgesine döndü. Bir o kadar da yerinden edilmiş insan Suriye içinden dönmeye başladı.

 

Var olan sistemi eleştirsek de BM çatısı altında bugün barış için arabuluculuk insiyatifini, eş başkanlığın kararlı bir şekilde sürdürmeye devam etmemiz lazım.

 

“Yunanistan’a da bir uyarı yapıyoruz: ‘Sizin bir şımarık çocuğunuz var’…”

 

Hem Meclisimizin kararını hatırlatıyoruz hem de sahil güvenliğimizle ilgili birimlerimiz dahil, Deniz Kuvvetlerimiz dahil bazı olumsuz adımlar atıldığı zaman da gerekeni yapıyoruz. Yunanistan’a da bir uyarı yapıyoruz: ‘Sizin bir şımarık çocuğunuz var’. Milli Savunma Bakanlarına öyle söylüyorlar, ‘Bizim bir şımarık çocuğumuz var’ diyorlar. ‘Şımarık çocuğunuza sahip çıkın da bizim güvenlik güçlerimizin elinden bir kaza çıkmasın’, bunu hatırlatıyoruz.”

 

AA

Bir cevap yazın