Çatlak büyüyor-Trump, Senato’nun Kaşıkçı talebine yanıt vermedi

ABD Başkanı Donald Trump, Cemal Kaşıkçı cinayetinden doğrudan Suudi Veliaht Prens’in sorumlu olup olmadığının “Magnitsky Yasası” kapsamında 120 gün içinde ortaya konmasını isteyen Senato talebine yanıt vermedi.

 

Kaşıkçı cinayetinde Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin  Selman’ın parmağının olup olmadığı konusunda Beyaz Saray’ın resmi pozisyonunu  görmek isteyen ABD Senatosu ile Trump yönetimi arasındaki çatlak büyüyor.

 

Senato’nun Trump yönetimine Kaşıkçı cinayetine ilişkin “Magnitsky  Yasası” kapsamında tanıdığı 120 günlük süre dün yerel saatle 00.00’da doldu ancak  Beyaz Saray’dan herhangi bir yanıt gelmedi.

 

ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesi tarafından 10 Ekim 2018’de Trump’a  gönderilen mektupta, Kaşıkçı cinayetinden doğrudan Suudi Veliaht Prens Muhammed  bin Selman’ın sorumlu olup olmadığının “Magnitsky Yasası” kapsamında 120 gün içinde açık bir şekilde ortaya konması talep ediliyordu.

 

Trump’ın takdir hakkı

 

Adının açıklanmasını istemeyen üst düzey bir Beyaz Saray yetkilisi, AA  muhabirine Başkan Trump’ın “Komite taleplerine yanıt vermeme konusundaki takdir hakkını kullanmayı sürdüreceğini” açıklamıştı.

 

Yetkili, ABD Dışişleri Bakanlığının düzenli olarak Kongreyi Kaşıkçı  cinayeti konusunda bilgilendirdiğini kaydetmiş ve “ABD, bu hain eylem karşısında  ilk ciddi yaptırım kararı alan ülkeydi. Önceki yönetimlerin pozisyonlarıyla  uyumlu ve anayasal güçler ayrılığı ilkesine uygun olarak Başkan, Kongre  komitelerinin taleplerine yanıt vermeme konusundaki takdir hakkını kullanmayı  sürdürecektir.” ifadelerini kullanmıştı.

 

Trump’ın takdir yetkisi yok

 

Trump yönetiminin bu konuda herhangi bir yanıt vermemesi tartışmalara  yol açtı. Trump’ın, Senato’nun talebine herhangi bir yanıt vermemekle takdir  yetkisi bulunmayan bir yasayı ihlal ettiği yorumları yapılıyor.

 

ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesi Kıdemli Üyesi Bob Menendez’in Sözcüsü Juan Pachon, “Yasa açık ve net. Başkan’ın  burada hiçbir takdir yetkisi yok. Kendisi ya yasaya uygun davranacak ya da yasayı  ihlal edecek.” değerlendirmesini yapmıştı.

 

Beyaz Saray’ın Senatoya herhangi bir yanıt vermemesi durumunda bazı  senatörlerin yeni bir yasa tasarısıyla ABD’nin Suudi Arabistan’la ilişkileri,  Yemen’deki savaş ve Kaşıkçı cinayeti konularını yasal düzlemde daha güçlü şekilde  gündeme getirmeye hazırlandıkları ifade ediliyor.

 

AA

Bir cevap yazın