Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi üyeleri Ankara’da

Türkşiye Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Üyeleri ile ortak basın toplantısı düzenledi.

 

Erdoğan, “Türk Akımı Projesi’nin Bosna Hersek’e intikali noktasında elimizden gelen her türlü desteği vereceğiz.” dedi.

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Mutabakat muhtırası metnini az önce imzaladığımız Saraybosna-Belgrad Otoyolu projesinin çarpan etkisi yapacağına inanıyorum.” şeklinde konuştu.

 

Öte yandan Erdoğan, “Beklentimiz Bosna Hersek’teki hükümetin kurulmasıdır. Bosna Hersek’ten et ithali konusunda gerekli talimatları verdik.” açıklamasında bulundu.

 

Başkan Erdoğan, Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Üyelerini kabulü ardından anlaşmaların imza töreni ve ortak basın toplantısında konuştu.

 

Erdoğan’ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle;

 

Bu yöndeki çabalar Bosna-Hersek’in Türkiye’nin büyük destek verdiği NATO üyeliği başta olmak üzere Avrupa Atlantik’le birleşme yolunda büyük bir ivme kazandıracaktır. Bosna Hersek adeta Balkanlar’ın mozaiği gibidir. Tarihi köklerle sağlam biçimde bağlı olduğumuz Bosna Hersek’le ilişkilerimiz bizim için hep önem arzeder. Bu nadide ilişkilerin daha da geliştirilmesi amacıyla atılabilecek adımları gözden geçirdik. Türkiye’nin Bosna Hersek’in istikrarı için gösterdiği çabaların kararlılıkla sürdürüleceğini teyid ettik.

,

Ülkelerimiz arasındaki ticari ve ekonomik faaliyetlerinin daha da güçlendirilmesi imkanlarını görüştük. İkili ticaretimizin yükselen bir grafik gösterdiğini memnuniyetle teslim ettik. Mutabakat muhtırası metnini az önce imzaladığımız Saraybosna-Belgrad Otoyolu projesinin çarpan etkisi yapacağına inanıyorum.

Özellikle Türk Akımı projesinin Bosna Hersek’e intikalinde elimizden gelen her türlü desteği vereceğiz. Kültürel ve beşeri alanlardaki bağlarımızı daha da kuvvetlendiriyoruz, TİKA’nın Bosna Hersek’teki gayretleri hepimizin malumudur. TİKA bundan sonra da çalışmalarını sürdürecektir. Ortak coğrafyamız olan Balkanlar’da bölgesel işbirliğimizin ilerletilmesi üzerinde durduk.

 

Bosna Hersek aynı zamanda Güneydoğu Avrupa İşbirliği sürecinin dönem başkanlığını şu anda deruhte etmektedir. Sürece olan katkılarımızı gözden geçirdik. Bosna Hersek’in bizim gönlümüzde ayrı bir yeri olduğunu bir kez daha ifade ediyorum. Bosna Hersek’in karşılaştığı sorunları adeta kendi derdimiz gibi değerlendirmeye önem veriyoruz.

 

Beklentimiz Bosna Hersek’teki hükümetin kurulmasıdır. Bosna Hersek’ten et ithali konusunda gerekli talimatları verdik. Bölgeden ülkemize devletten devlete et ithali noktasında atmamız gereken adımları da atacağız. Kıymetli dostlarımı ülkemizde ağırlamaktan duyduğum memnuniyeti ifade ediyorum. Görüşmelerimizin hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum.

 

Bosna Hersek ile Türkiye arasındaki ilişkileri konuştuklarını söyleyen Bosna-Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanı Milorad Dodik, “Türkiye ile Bosna Hersek arasında herhangi bir açık sorun yoktur. Özellikle enerji ve eğitim alanında bir an önce imzalamamız gereken çalışmalarımız olacak. Biz Türkiye’ye büyük beklentilerle geldik. Serbest Ticaret Anlaşma ile özellikle büyük beklentimiz vardı. Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan’a destekten dolayı teşekkür ediyorum. Bu anlaşmayı imzaladığımız için son derece mutluyum. Bu anlaşma ekonomik gelişmelere neden olacaktır. Biz bugün otoyol projesi konusunu konuştuk. Bu yol bütün bölge için çok önemli. Bu Türkiye için de doğu ile batı arasında bağlantı konusunda katkısı olacaktır. Bizim Bosna’daki küçük yolları biliyorsunuz, yollar yapıldığı zaman görüşmelere sebep olur. Bu projenin gerçekleştirilmesi konusunda müteşekkiriz. Biz burada açık bir şekilde şunu anladık, Türkiye bütün Avrupa Atlantik kurumları ile bütünleşme yolundaki gayretlere destek veriyor, bir de NATO üyeliği konusunda destek veriyor. Biz bugünkü görüşmelerde bizim farklı düşüncelerimizi de farklı düşüncelerimizi de Sayın Cumhurbaşkanı dinledi. Öncelikli olarak bir hükümet kurmamız gerekiyor. NATO üyeliği de önemli sorunlardan birisi. Biz bugün özellikle Bosna Hersek’in Türk Akımı projesine dahil edilmesinin ne kadar önemli olduğunu konuştuk. Türkiye ile batıyı bağlayan o güzergaha Bosna Hersek’in de dahil edilmesinin önemli olduğunu söyledik. Sayın Cumhurbaşkanı nasıl bir yol izlememiz gerektiğini bize aktardı, Sayın Putin’in duruşunu aktardı. Bosna Hersek’in bu şekilde dahil edilmesinin ne kadar önemli olduğunu söylemek istiyorum. Doğalgaz çok önemli bir faktör. Saray Bosna özellikle kış aylarında sis ve ekonomik sorunlar yaşıyor. Bunu çözümü yeterli gazın gelmesiyle olur. Bosna Hersek’in huzur ve istikrarı için verdiği destek için Sayın Cumhurbaşkanına teşekkür ediyorum. Türkiye bütün Bosna Hersek’te yaşayan halklara aynı şekilde davranıyor.” dedi.

 

Bir cevap yazın