BMi: İsrail’in Batı Şeria’yı ilhak planı yıkıcı sonuçlar doğuracak

Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Yüksek Komiseri Michelle Bachelet, İsrail’in Batı Şeria’daki bazı bölgeleri ilhak planlarının yasa dışı olduğunu ve bunun olumsuz etkilerinin onlarca yıl süreceğini söyledi.

 

 

Bachelet, konuya ilişkin bugün yaptığı yazılı açıklamada, ilhakı yasadışı olarak nitelendirerek, “Herhangi bir ilhak. Batı Şeria’nın ister yüzde 5’i, ister yüzde 30’u olsun. En ufak bir ilhak biçiminin bile şiddet ve can kaybının artmasına yol açacağından son derece endişeliyim” ifadelerini kullandı.

 

İlhakın sonuçları konusunda uyaran Bachelet, bunun sadece Filistinliler için değil, İsrailliler ve bölge için yıkıcı sonuçlar doğurabileceğine vurgu yaptı.

 

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun, İsrail’in Yahudi yerleşim birimleri üzerindeki egemenliğini genişletme planı, başta Filistinliler olmak üzere ABD’nin Arap müttefikleri ve diğer yabancı hükümetler tarafından kınandı.

 

Almanya’nın İsrail Büyükelçisi Susanne Wassum-Rainer, İsrail’in işgal altındaki Filistin topraklarını ilhak etmesinin, Avrupa Birliği (AB) ile ilişkilerini etkileyeceğini söyleyerek, “AB sınır değişikliklerini tanımayacak” yorumunda bulundu.

 

Netanyahu hükümetinin, ilhak planına ilişkin resmi müzakerelere 1 Temmuz’da başlaması bekleniyor.

 

Netanyahu, ilhak planının barışı engellemeyeceğini aksine destekleyeceğini savunarak, Filistinlilere ABD Başkanı Donald Trump’ın Ortadoğu vizyonunu benimseme çağrısında bulundu.

 

Diğer yandan, Filistin Devlet Başkanlığı, ABD ve İsrail’in Filistin topraklarını ilhak planını reddettiklerini dün bir kez daha yineledi.

 

Filistin resmi haber ajansı WAFA’ya göre Devlet Başkanlığı Sözcüsü Nebil Ebu Rudeyne, Filistin’in ABD ve İsrail’in ister kısmi, ister tam bir şekilde olsun, ilhak plan ve haritalarını reddettiğini ifade etti.

aawsat