BM’den Yemen’de iç savaşın sona erdirmek için acil adımlar atma çağrısı

Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Yüksek Komiseri Michelle Bachelet’in, Yemen’de süren iç savaşın tarafları olan Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon, Husiler ve bunlara silah tedarik eden ülkelere, sivillerin acılarını sona erdirmek için acil adımlar atma çağrısında bulunduğu aktarıldı.

 

Bachelet, yaptığı yazılı açıklamada, Hudeyde’de son günlerde tırmanışa geçen çatışmaların “vicdana sığmayan sivil kayıplara” neden olduğunu söyledi.

 

Savaşların bile yasalarla düzenlendiğini belirten Bachelet, Yemen’de çatışan tüm tarafları uluslararası insan hakları hukukuna saygı duymaya davet ederek, “Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon, Husi güçleri ve destekçileriyle bunlara silah sağlayan çatışmaların diğer tarafı ülkeler, Yemen halkını rahatlatmak için açlığa ve sivillerin öldürülmesine son verme gücüne veya nüfuzuna sahipler.” şeklinde konuştu.

 

Bachelet, BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliğinin edindiği bilgilere göre, Hudeyde, Sada ve Sana vilayetlerine 31 Ekim’den 6 Kasım’a kadar en az 110 hava saldırısı düzenlendiğini bildirdi.

 

Koalisyona bağlı uçakların Hudeyde’de alçak uçuşlar gerçekleştirdiği bilgisini veren Bachelet, Husi güçlerinin de uçaksavar füzeleri ve havan toplarını ateşlediğini ve Hudeyde’de sokak çatışmalarının devam ettiğini vurguladı.

 

Bachelet, 24 Ekim’den bu yana Hudeyde’de en az 23 sivilin öldüğünün teyit edildiğini ama sayının çok daha fazla olabileceğini ifade etti.

 

Hudeyde’de hazirandan bu yana yaklaşık 445 bin sivilin yerinden edildiği söyleyen Bachelet, ülkenin dört bir yanında gıda güvensizliği yaşayan 14 milyon sivilin durumunu daha da kötüleştiren çatışmalara derhal son verilmesi çağrısında bulundu.

 

Bachelet,  koalisyon, Husiler ve bunlara silah tedarik eden ülkelerin sivillerin acılarını sona erdirmek için acil adımlar atması gerektiğinin altını çizdi. Ayrıca Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyonu, Yemen’e gelen insani yardım malzemeleri ve diğer malların girişindeki kısıtlamaları derhal kaldırmaya davet etti.

 

Cenevre Sözleşmesi’ne göre, silahlı çatışmalara dahil olmayanlar da dahil tüm devletlerin, savaşan tarafların uluslararası sözleşmelere saygı göstermesini sağlamak için yükümlülükleri olduğunu anımsatan Bachelet, “Silah transferlerinin şartlandırılması, sınırlandırılması veya reddedilmesi bir önlemdir.” dedi.

AA

Bir cevap yazın