BM, Yemen’deki buğday silolarına erişim izni çağrısında bulundu

Birleşmiş Milletler (BM), Yemen’in Hudeyde kentinde bulunan, ayda 3,7 milyon insanı besleyecek buğday silolarına 5 aydır erişim sağlanamadığını bildirdi. 

 

BM Yemen Özel Temsilcisi Martin Griffiths ile BM İnsani İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Mark Lowcock, Husilerin kontrolündeki buğday silolarına ilişkin ortak yazılı açıklamada bulundu.

 

 

Açıklamada, Hudeyde’deki buğday silolarına BM’nin 5 aydır erişim sağlayamadığı ve buradaki stokun çürüme riski altında olduğu kaydetti.

 

Buğday stokunun 1 ayda 3,7 milyon Yemenliyi beslemeye yeterli olduğu kaydedilen açıklamada, BM’nin, Yemen genelinde 12 milyon kişinin günlük gıda ihtiyacını karşılamak için süreci hızlandırdığı belirtildi.

 

Ortak açıklamada, buğday silolarına daha fazla gecikmeksizin BM’ye güvenli, serbest ve sürdürülebilir erişim izni verilmesi çağrısında bulunularak, “Bizim asıl kaygımız Yemenlilerin hayatta kalabilmesi ve refahı.” ifadesinde bulundu.

 

Açıklamada, “Ensarullah’ın (Husiler) Hudeyde Anlaşması’nın uygulanması konusundaki taahhütlerinin teyidini kabul ediyoruz. Silolara giden yolların yeniden açılması için daha önceki zor ve tehlikeli koşullar altındaki gösterdikleri çabalarını takdir ediyoruz.”denildi.

 

–  Husiler yalanlamıştı

 

Husilerin Yüksek Devrim Konseyi Başkanı Muhammed Ali el-Husi, Twitter’dan yaptığı açıklamada, BM İnsani İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Lowcock’un, Husilerin buğday silolarına ulaşımı engellediği yönündeki açıklamalarını yalanlamıştı.

 

“Lowcock yalan söylüyor ya da yanıltıcı bilgiler alıyor ve BM Yemen Özel Temsilcisi Martin Griffiths ile iletişime geçmiyor.” diyen Husi, buğday silolarıyla hükümetin kontrolündeki bölgeler arasındaki yolun açık olduğunu belirtmişti.

 

Hudeyde’nin güneyinde hükümet güçlerinin kontrolündeki buğday siloları, Husiler ile hükümet güçleri arasındaki çatışma hattı üstünde yer alıyor. BM, savaşın başladığı tarihten bu yana bu siloları buğday depolamak için kullanıyor.

 

BM’den dün yapılan açıklamada, Husilerin Eylül 2018’den bu yana BM’li görevlilerin söz konusu silolara erişimini engellemesinden endişe duyulduğu aktarılmıştı.

AA

Bir cevap yazın