Bizimle Bizim İçin

Diyar Erbil

 

Tba için yazdığım ilk yazımın süreci aklıma gelince, bu sayıda Tba hakkında yazmak istedim. Başlangıç süreci heyecan ve umut dolu bir süreçti. Ta Haziran 2017’ye kadar geri döndüm. Hizmet aşkı ile büyük umutlarla yola çıkan bir grup gencin azmi ve iradesi kısa süre içerisinde elle tutulur, gözle görünür büyük işler başarmalarına neden oldu. Yıllardır hasret kaldığımız bir basın kurumunu Türkmen halkına kazandırdılar. Çok kısa sayılabilecek bir zaman diliminde büyük hizmetler sunup, ilkler yaşatmayı başardılar. Nitekim inanç, irade, azim ve cesaret var ise başarı kaçınılmazdır. Niyetler halis ve iyi ise, Allah da mutlaka yardım ve muvaffak eder.

 

Tba’nın kuruluş amacı ve hedefleri hakkında o süreçte genel yayın yönetmeni tarafından bana aktarıldığı için, bilgi sahibi olup, hangi vizyon ve misyonu üstlendiğinin farkındaydım. Yurt dışında ikamet etmem hasebiyle yardımcı ve destek olmak için gazetede yazı yazmak ile elimden gelen en ufak desteği sunmak benim için gurur kaynağıdır. Küçük de olsa bugüne kadar katkım olmuşsa ne mutlu bana! Bu kurumun Türkmen Basını’nda yenilikler katacağından adım kadar emindim. Fırsat verilip imkânlar sunulursa bundan sonra daha büyük hizmetler sunabileceğinden de şüphem yoktur.

 

Bu kurumun yalnız bir basın kuruluşu değil, Türkmen gençleri için bir okul mahiyetinde olacağını tahmin edebiliyordum. Çünkü hitap edeceği Türkmen gençlerini milli şuur ile donatarak onları davaya kazandırmanın yanı sıra, kurum içinde çalıştırıp yetiştireceği gençler, basınımız için büyük şans olacaktır.

 

İlk aşamada bir internet sitesi ile diğer yerel hatta uluslararası haber sitelerine meydan okuyacak kadar nitelikli bir site ile işe başladılar. 15 günde bir çıkarılan Tba Gazetesi de içeriği ile Irak Medyası dâhil kalite olarak uzun yıllardır isim yapmış birçok gazetenin önüne geçmiş durumdadır. Kısa bir süre sonra Tba Çocuk Dergisini çıkararak bu alandaki büyük boşluğu doldurmayı başardılar. Tba Çocuk içeriği ile adeta bir okul mahiyetinde olup, çok büyük hizmetler sunmaktadır. Bunun meyvesini ileriki yıllarda illaki göreceğiz. Son olarak Tba Yayınları adı altında Türkmen Kütüphanesine yeni eserler kazandırmayı bir hedef olarak belirleyen Tba, eminim ki bu yeniliklerine devam eder ve boşlukları birer birer dolduruverir. Faaliyet alanını genişletecek politika izler ve başlattığı bu kutlu yolculuğu daha verimli çalışmalarla taçlandırır.

 

Bir fert olarak benim ve hatta bütün Türkmen halkının beklentisi bundan daha büyük hizmetlerdir. Erbil Türkmenleri uzun yıllar gerçek anlamda bir Türkmen medya kurumuna hasret kaldılar. Dolayısıyla da beklentiler de bir o kadar büyüktür. İmkânlar ve destek konusunda bilgi sahibi olmadığım için belki de çok büyük konuşuyor gibi gözükebilirim. Ama biz de halk olarak haklıyız. Bu yüzden en yakın zamanda çok ihtiyaç duyulan Radyo Tba’nın hayata geçirilmesi için dua ediyoruz. Bundan bir sonraki adım da Tba Tv Kanalını görmeyi iple çekiyoruz. Bu projeler çok büyük hizmetlerdir. Erbil Türkmenleri bunları ve bundan fazlasını da hak ediyor. Umarım bu iki konu Tba yetkilileri tarafından ele alınıp, üzerinde durulur ve en yakın zamanda hayata geçirilir.

 

Unutmayalım ki 2016 yılında Tba diye bir kurum hayaldi. Çoğu projeler bir hayal ürünü olup, inanç, istek ve azimle gerçekleşir. Biz de radyo ve televizyon hayalimizin en kısa zamanda gerçekleşmesi umuduyla Tba ailesine desteklerimizi yeniliyoruz. Nasılsa gerçekleşecek olan kazanımlar Bizimle Bizim İçin olacak.

 

Önemli bir hususa da değinmeden yazıyı sonlandırmak istemiyorum. Tba’ya destek olmak her onurlu Türkmen’in görevidir. Bu kurumu baltalamak da ihanet içinde olmaktan başka bir şey değildir. Sözüm ona bazı siyasilerimizin bile bölgecilik hastalığına yakalandıklarını görünce şaşırıyorum. Beyler, Tba yalnız Erbil’in değil bütün Türkmeneli’nindir. O yüzden Türkmeneli’nin her bölgesinden destek görmelidir. Destek olmuyorsanız bari köstek olmayın.

 

Bir cevap yazın