BİRKAÇ SAYFA BİRKAÇ DERS

Mehmet Ferit ERBİLOĞLU

 

Kim ağzını açsa birlikte yaşamaktan söz ediyor. Öyle ki geçtiğimiz haftalarda Türkmenlerin özel günü olması istenen ve yeterli vekil imzası da alan çok ama çok sıradan kültürel bir hakkı içeren projenin mecliste okumasının yapılmasını bile imzalamayan IKBY Meclis Başkanının, tam bir gün sonrası katıldığı bir etkinlikte kürsüye çıkıp birlikte yaşamaktan söz etmesi gerçekten bu sözcüğün içinin ne kadar boş olduğunun bir kanıtıdır.

 

Dün kültürel bir günün bile resmileşmesi için bana destek vermeyen bu ve bunun gibi zatlar, yarın diğer gün Kerkük’te gelip anlaşma talep eder. O talebi reddettiğinizde ise hemen karşınıza kukla partiler çıkartır ve sizi asıl onların temsil ettiğini en gür sesiyle duyurur, hatta ve hatta gerçek temsilcileri hain, çevre ülkelerin piyonu olarak itham eder.

 

Gerçek ve iyi niyeti bize gösterme zamanı gelmiştir diye düşünüyorum. İyi polis, kötü polis senaryolarından vazgeçip gerçekten bizimle yaşamak isteyip istemediğinizi gösterme zamanı gelmiş ve geçmiştir.

 

Birlikte yaşamak gün geçtikçe siyasi alanda genişliyor, ilginç olan halk içerisinde didişme ve baskıya dönüşüyor. Öyle ki küçük çocuklar bile birbirini kabul etmez olurken bir çocuk diğerine çok rahatça baskı yapabiliyor, hatta küçük görebiliyor.

 

 

Ben bir Türkmen olarak basit bir öneri ortaya atmak istiyorum.

 

Daha önce birkaç kez Türkmen tarihi okutulsun gibi başlıklar gündeme atıldı. Kim, ne yaptı o konu için bilemem ancak bundan daha kolay hazırlanabilecek tek sayfalık “BİRLİKTE YAŞAMAK GÜZELDİR” veya buna benzer bir başlıkla tüm okullarda özellikle de ilkokul ve ortaokul sınıflarında geliştirilerek anlatılan tek birkaç sayfa metin hazırlanmalıdır. O metinde bu topraklarda kimlerin var olduğu, yıllarca nasıl bir arada yaşandığı anlatılmalı, en önemlisi bütün milliyet ve etnik grupların eşit ve değerli olduğu vurgulanmalıdır.

 

Bunun için uzmanlar harekete geçmelidir. Birkaç bilimsel işlenmiş sayfanın hazırlanması büyük bir zorluk çıkaracağına inanmıyorum. Aksine bu birkaç sayfa belkide çocukluktan itibaren kardeşliği pekiştirir ve bu farklı renklerin keyif vermesini sağlar.

 

Bu veya buna benzer projeler üretilmeli. Hiç kimse kendi kimliğini saklayacak kadar psikolojik baskı altında yaşamamalı. Sadece dilde ve sloganlarda değil, gerçekten samimiyetle BİRLİKTE YAŞAM demeli ve bunu sahada, gerçek hayatta uygulayıp başkaları tarafından uygulanması için de gerekenler yapılmalı.

 

Evet bunları bana yazdıran şeylerin sayısı çok ancak kin ve nefret uyandırmamak için örnek vermeksizin bu yazıyı sade bir şekilde yazıp mesajımı iletmek istedim. Umarım birileri kale alır ve buna benzer adımların atılması için çaba gösterir.

 

Unutmayalım “birlikte yaşam demekle, birlikte yaşanılmaz” bunun için niyet ve amel lazım.