BIRAKIN BİZİ

Türkmen Milletvekili Azat Küreci

 

Bir Kürt gelip bana “Sen Türkmen değilsin” ya da “Senin kökenin Türkmen mi?” dediğinde çok ağırıma gidiyor.

 

“Siz bu dili Osmanlı’dan öğrenmişsiniz, Türkmenler bir tencere dolma kadarlar, Tükmenleri bir dolmuşla Türkiye’ye göndereceğiz. Türkmen’in aslı Hoşnaw aşiretidir, bu nedir bu dille konuşuyorsunuz, madem ki Kürdistan’da yaşıyorsunuz Kürtsünüz demektir. Türkmen yani Kürt, hani Türkmen nerde var?, Kürtsünüz Kürt Kürt…”

 

61 yaşındayım. 61 yıl içerisinde bütün bu saydıklarım bana söylendi. Bu sözler beni Türkmencilik hissinin içimde oluşmasına yol açtı. Aksi halde bilmezdim. Ben neysem neyim bırak, hangi dille konuşursam konuşayım bırak, hangi dille şarkı söylüyorsam bırak, hangi dille şiir yazıyorsam bırak…

 

Ben seni her konuda memnun edeyim diye yalakalık yaparsam seni çirkinleştirmiş olurum. Ben senin içinde yaşayıp kendi milletime hizmet edebilirsem, hem içerde hem dışarda seni güzelleştirmiş olacağım. Bırak da seni güzelleştireyim. Bırak da seni çirkinleştirmeyim. Çünkü sen benim hakkımı korudukça güzelleşirsin. Çünkü benim haklarım senin için herhangi bir tehdit oluşturmuyor. Seni zayıflatmaz aksine güçlendirir.

 

Bırak da seni yurt içinde yurt dışında öveyim. Benim haklarım gözünde büyümesin. Çünkü haklarım sadece milliyetimin, dilimin, kültürümün korunmasıdır.

 

Ne zaman birlikte yaşam olur?

 

Ne zaman ki beni kabul eder, fikrimi, düşüncemi kabul edersen işte o zaman birlikte yaşam olur.

 

Eğer birlikte yaşamak senin için yalakalık yapmam ve seni memnun etmemden ibaret ise, bence bu birlikte yaşam değildir. Kendi milliyetine duyduğun sevgi bana karşı bir alerjiye dönüşmesin. İşte o zaman senin milliyet sevgin kutsallaşır.

 

Budur benim hedefim ve amacım. Böyle olmamız için çaba harcıyorum. Bu hedef ve amaç için çok çalışıyorum ve yorgunum. Çok çaba harcıyorum. Bütün çabam ve çalışmam insan gibi yaşayabilmek içindir. İnsan olabilelim. Aksi halde barındırdığımız hiçbir fikir ve ideolojinin bize zarardan başka bir  faydası olmayacak.

 

Bundan böyle isterim ki birbirimizi dinleyelim. Güzel şeyler duyalım birbirimizden. Birlikte şarkı söyleyelim, birlikte şiir okuyalım, birlikte yaşayıp, haklarımızı birlikte koruyalım ki, BİRLİKTE YAŞAM diyebilelim.