Bir Ünite Kan Bağışlayarak 4 Kişinin Hayatını Kurtarın

Tüm dünyada kan bağışı büyük bir önem taşımaktadır. Her yıl binlerce insan, trafik kazası, iş kazası, küçük kazalar ya da hastalık sonucunda kan kaybı yaşayabiliyor. Bu nedenle de kan ihtiyacı doğabiliyor.Dünyadaki uygulamalar ve araştırmalar, en güvenli kanın, gönüllü, karşılık beklemeksizin ve düzenli olarak kan veren bağışçılardan elde edildiğini gösteriyor.

 

İstatistiklere göre, günde yaklaşık 200 kişi kan bağışlamak üzere Erbil Kan Bankası Müdürlüğü’nü ziyaret ediyor. Söz konusu müdürlük 2013’ten 2018’in sonlarına kadar kan bağışı yapan kişilerden 312695 ünite kan almayı ve dağıtmayı başardı.

 

Kan bağışı yapacak kişinin yaşına ilişkin açıklama yapan Erbil Kan Bankası Müdürü Dr. Vuşyar Yasin Muhammed, “Küresel sağlık standartlarına göre, kan bağışı yapan kişinin yaşı 18’in üstünde olmalı. Eskiden kan bağışı yapan kişinin yaşı 18-63 arasında olmalıydı ancak bu kural değişti. Yaşı 18 üzerinde ve sağlık durumu iyi olan kişiler kan bağışında bulunabilir.” ifadelerinde bulundu.

 

Kan bağışlamanın kurallarını anlatan Kan Bankası Müdürü, kan bağışlayan kişinin kilosunun 50’nin üzerinde olması ayrıca ruhsal veya bedensel bir hastalığının olmaması gerektiğini belirtti.

 

Her bir ünite kanın 4 canı kurtardığını belirten Dr. Muhmmed, “Kan bağışlayan kişinin kan verdikten sonra kanının uygun olup olmamasını bilmek için incelemeler yapılıyor. Kan; kırmızı kan hücreleri (alyuvar), beyaz kan hücreleri ( akyuvarlar), kan pulcukları (trombositler) ve kan sıvısı(plazma) olarak dört çeşide ayrılıyor. Hastanın bunların tümüne ihtiyacı olması şart değil. Bunlardan birine veya ikisine ihtiyacı olabilir. Dünya Sağlık Kurumları’nın standartlarına göre, 5 ayrı inceleme yapılıyor. Eğer kanda sorun bulunmazsa ve araştırmalardan iyi sonuç çıkarsa bağışlanan kan, bankada saklanır ve ihtiyaca göre hastalara bağışlanır.” dedi.

 

Kan bağışı yapan kişinin sağlık durumuna etkisine ilişkin Dr. Muhammed, “Ne yazık ki eskilerden beri kan bağışı yapan kişinin sağlık durumu kötü olacak gibi bir algı var. Ancak gerçekler bunun tam tersi. Bir kişiden alınan kanın 4 kişinin hayatını kurtarmasının dışında kan bağışlayan kişi de bundan faydalanır. Çünkü kan bağışlayınca kanda bulunan yağ seviyesi azalır ve kişinin zayıflamasını sağlar. Ayrıca kan bağışlayan kişinin kan verdikten sonra kanı yenileniyor, bu da insan sağlığı için faydalı.” şeklinde açıklama yaptı.

 

Az bulunan kan gruplarına değinen Dr. Vuşyar Yasin Muhammed, “Halk arasında pozitif kan grubuna oranla negatif grup daha az. Ancak buna karşılık negatif kan ihtiyacı pozitife göre daha azdır. Bizim burada iyi bir stoğumuz var. Devamlı olarak 1000’in üzerinde kan ünitesi bulundurmaktayız. Hükümete ait olan hastanelere gönderdiğimiz kanları hastanede ayrı stok alanında muhafaza ediyoruz. Eğer aniden negatif gruptan birinin kana ihtiyacı olursa bunu karşılıyoruz.” ifadelerini kullandı.

 

Konuşmasının sonlarında kanları nasıl devamlı olarak bulundurabildiklerini anlatan Erbil Kan Bankası Müdürü Dr. Vuşyar Yasin Muhammed, “Biz ihtiyacı olan tüm hastalar için kan buluyoruz. Ancak iki şekilde kan temin ediyoruz. Birincisi yerine koyma işlemidir. Yani bizden kan alan hastanın aile ve yakınları kan bankasına aynı oranda kan vermeli. Ancak bizden karşılıksız kan alan hastalarımız da var. Kan kanseri ve diğer kanser türleri ki Nanakali Hastanesi ve Rızgari Hastanesi’nin bir bölümünde tedavi gören hastalardan oluşuyor, ayrıca Peşmerge kardeşlerimiz, göçmenlere ve Irak’ın güney ve orta kesimindeki bölgelerdeki kişilere karşılıksız kan veriyoruz. ” ifadelerinde bulundu.

 

Ayrıca kan bağışlama aşamalarını Tba okurlarına anlatan Kan Bankası Medya Sorumlusu Havkar Celal Karadaği, “İlk olarak kan veren kişinin bağışlama formunu doldurması gerekir. Form, ‘Dörtlü isim, anne adı, telefon numarası, adres, daha önce kan bağışladınız mı, en son ne zaman kan bağışladınız’ gibi sorulardan oluşuyor.” diyerek şöyle devam etti:

 

“Kişinin daha önce kan bağışlarken kanının uygun olup olmadığını bilmek için kayıtlı sisteme bakılır. Ardından kişi için iki işlem yapılıyor. Öncelikle kişinin kalp ve kan basıncı kontrol ediliyor. Daha sonra kan bağışlayan kişi için uygun bir yer ayrılıyor ve kan alınıyor.”

 

Erkek ve kadınların kan bağışlarken sahip olmaları gereken uygun kan seviyesine değinen Karadaği, “Kadınlarda eğer inceleme yapıldıktan sonra kan seviyesi 12-16 ise kan bağışlayabilirler ve hiçbir sorun olmaz. Erkeklerde ise bu oran 14-18 olursa bağışlayabilirler. Eğer belirtilen seviyeden daha fazla veya az olursa bu kişinin kan bağışlama talebi kabul edilmez ve kişi bağış yapamaz.” bilgisini paylaştı.

 

 

 

Haber: Ali Antar           Foto-Video: Çoban Timur