Bir millete ‘azınlık’ denir mi?

Mehmet Ferit Erbiloğlu

 

Siyasetçilerimiz, gazetecilerimiz ve bir milleti betimleme hakkını kendinde bulanların, artık kavramları daha dikkatlice kullanmaları gerekir diye düşünüyorum.

 

Her oluşuma millet denmez çünkü millet olmak için bazı olmazsa olmaz özellikler gerekir ve bu özelliklerin en önemlileri dil, kültür, sanat, tarih vb…

 

İşte kendine has bu özellikleri taşıyanlar oluşum diye tabir edilemez hatta azınlık diye hiç tarif edilmez.

 

Irak içerisinde yaşayan birçok millet var. Şayet sayısal olarak en çok olana millet deniyor ise, diğerlerinin tamamı oluşumdur ancak 1’den fazla millet varsa o vakit yukarıda saydığımız özellikleri taşıyan her oluşum olarak nitelendirilen topluluklara millet ifadesi kullanılmalı. Aksi halde bu işte bir küçümseme ve sınıflandırma söz konusu olur.

 

Araplar milletse, Kürt milletse, soruyorum Türkmenler neden oluşum veya azınlık oluyor?

 

Bunu siyasetçilerimiz veya bu sahada bulunan akademisyen, gazeteci ve diğerleri nasıl kabul edebiliyor? Anlamış değilim doğrusu.

 

Üstelik son zamanlarda çokça rastladığım bir durum söz konusu, kendisine Türkmen tarifi yapan ve Türkmen hakkında konuşmayı reva gören bazı kişi ve kişiler, “Türkmenler azınlıktır” diyo veya Türkmenler için “oluşum kelimesini bizzat kendi ağzıyla telaffuz ediyor.

 

Ya bunu bilinçsizce yapıyorlar ya da bunun altında başka hesaplar gözeterek “şirin gözükmek için” bu tarz söylemlerde bulunuyorlar.

 

Bu topraklarda, fiziken, fiilen, diliyle, kültürüyle ve tarihiyle bin yılı aşkındır yaşayan bir millete “azınlık” denmesi küçümsemeden başka bir şey olamaz. Başta da dediğim gibi Irak içerisinde Araplara, Kürtlere millet deniyorsa Türkmenlere de denmeli, bunun tersi kabul edilmemeli.

 

Bu kelime oyunları milletler arasında her zaman kullanılıyor. Örneğin Saddam Hüseyin rejimi döneminde Kürtler için sadece (کورد) kelimesi kullanılmazdı ((اکراد denirdi. Nitekim Saddam düştükten sonra artık bu tabiri kullanan herhangi bir Arap bulamıyoruz. Bu da demek oluyor ki kullanılan o ((اکراد tabiri iyi bir niyet içermiyormuş.

 

Şimdi ne yazık ki, Kürtler Türkmenler için (تورکمان ) kelimesini kullanmıyor, (تورکمانەکان) diye tarif ediyorlar. Bunları Türkçe’ye çevirdiğimizde pek bir fark veya anlam ifade etmeyebilir nitekim Arapça ve Kürtçe’de ne söylemek istediğimin gayet net olduğunu düşünüyorum.

 

Bir millete sadece millet denebilir başka hiçbir tanım yapılamaz. Oluşum, topluluk veyahut azınlık tabirleri bize küçümsemeden başka bir anlam yüklemiyor.

 

Biz sonradan meydana çıkan bir topluluk değiliz ve sonradan oluşan bir oluşum asla değiliz. Azınlık ise bir devlet içerisinde kullanılan en aşağılık kelimedir.

Bir cevap yazın