Bir İstedik İki Oldu

Mehmet Ferit Erbiloğlu

 

Belki yaşça bizden büyük olanlar, dede, baba, amca ve dayılarımız vaktiyle bir tane “sadece bir tane”  Türkmen partisinin olmasını hayal ederlerdi. Öyle ki gün geldi, gün geçti hayal ettikleri gerçek oldu ve 1 yerine onlarca parti, onlarca başkan, onlarca bayrak…

 

İşin o kadar tadı kaçtı ki, bir aile tek başına bir parti sahibi oldu. Peki bu partilerin Türkmen davasına bir faydası oldu mu?

 

Sanırım bunun cevabını her Türkmen ferdi verebilir, bu nedenle ben bir şey yazma gereği duymuyorum.

 

Yazımın başlığında işaret etmek istediğim konu ise “Erbil’de Türkmen Meclisi” kurulmasıyla ilintilidir.

 

Yıllardır Erbil’de bir siyasi mercii olarak kurulması düşünüldüğü ve birkaç kez de bunu pekiştirmek için Türkmenlerin ileri gelen isimlerinin bir araya geldiğini, ancak herhangi bir sonuç elde edilmediğini duymuştuk.

 

Bu konu halkımız içerisinde de çok konuşuldu hatta ve hatta insanlarımız siyasetçilerimize sitem etmeye başladı, çünkü artık dışarıdan, “Türkmenler kendi aralarında anlaşamıyorlar” sözünü duymaktan sıkıldılar.

 

Neyse ki geçtiğimiz ay Irak Türkmen Cephesi’nin (ITC) öncülüğü ile Erbil’de geniş çapta bir toplantı için adım atıldı.

 

Toplantıya eski Türkmen Cephesi Başkanları, IKBY eski ve yeni milletvekilleri, akademisyenler, aktivistler ve birçok farklı alanda çalışmaları bulunan kişilere davetiye gittiğini öğrendik.

 

Söz konusu davete icabet edenler, 29 Kasım’da Erbil Quartiz Otel’de “Irak Kürdistan Bölgesi’nde Türkmenlerin İstekleri ve Erbil Türkmen İstişare Meclisi’nin Kurulma Önerisi Toplantısı” adı altında buluştu.

Toplantının ardından, buluşmanın olumlu geçtiğine dair de açıklamalarda bulunuldu.

 

Her ne kadar gözler o salonda “olmazsa olmaz” diye beyinlerimizde yer eden bazı Türkmen şahsiyetlerini arasa da, toplantı bir kesime “Türkmen Meclisi” oluşturma umudunu verdi.

 

Nitekim aradan birkaç gün geçti ve sosyal medya ağlarında hızla yayılan başka bir Türkmen Meclisi çalışmaları ve hazırlıkları gündeme düştü.

 

Öyle ki söz konusu hazırlık komisyonunun daha önce 10 kez toplandığı ve çalışmalar yürüttüğü ortaya atıldı.

 

Bana ilginç gelen tarafı ise, daha sonradan duyduğumuz bu çalışma komisyonunun içerisinde Irak Türkmen Cephesi’nin toplantısına icabet eden kişiler de var.

 

Ben burada o toplantı veya şu meclis başarılı, diğeri şöyle, böyle demek için yazı yazmadım. Sadece bir bedbaht Türkmen ferdi olarak şunu ifade etmek isterim; Biz ne yapıyoruz Allah aşkına? Her iki toplantı öncüleriyle konuşunca her iki taraf, “Niyetimiz iyi, milletimiz, geleceğimiz, haklarımız” diyor ancak yine 1 olma şansı varken neden 2?  Meclis sayısının tıpkı parti sayısı gibi 3 veya dörde yükselmeyeceği ne malum?

 

Milletimiz yoruldu ve hiçbirinize karşı inancı kalmadı. Asıl bu inancı onarmak adına ne yapacağınızı düşünmeniz gerekiyor.

 

Çalışmalarınız ve niyetiniz her neyse artık, millete yönelmeniz ve milletimizin haklarına sahip çıkan başlara ihtiyacı olduğunu idrak etmeniz gerekiyor.

 

Böyle giderse bırakın bir meclisimizin olmasını, bir “DİVEXANE” bile hayal olur.

Bir cevap yazın