Basra’da ‘Sarı Yelekliler’ gösteri düzenledi: 1 ölü 10 yaralı

Basra kentinde kamu hizmeti yoksunluğu ve işsizlik nedeniyle düzenlenen ve “sarı yelek” giyen bir grubun da katıldığı gösterilerde 1 kişi öldü, 10 kişi yaralandı

 

Gösterileri organize eden aktivistlerden Cuma Hamadani, yaptığı açıklamada, Basra’da dün düzenlenen gösterilerde güvenlik güçlerinin müdahalesi sonucu 1 kişinin öldüğünü, 10 kişinin yaralandığını söyledi.

 

ülkenin en zengin petrol kenti Basra

 

Hükümete, Basra halkının taleplerini yerine getirmesi çağrısında bulunan Hamadani, “Gösteriler tamamen barışçıl ve hiçbir parti ya da  tarafın yönlendirmesiyle yapılmıyor. Taleplerimiz ise sadece temel hizmetlerden oluşuyor. Basra, ülkenin en zengin petrol kenti ama temel hizmetlerden yoksun.” dedi.

 

Basra’daki gösterilerin devam edeceğini belirten Hamadani, eylemcilerin “temiz içme suyu, elektrik kesintilerinin son bulması, işsizliğe çözüm gibi temel hizmetler ile yolsuzluk yapan yerel yetkililerin görevden alınması” gibi konuları içeren 21 maddelik bir talep listesi olduğunu ifade etti.

 

Irak makamlarından ise dünkü gösterilerde ölen ya da yaralanan olup olmadığına ilişkin herhangi bir açıklama yapılmadı.

 

Sosyal medyada yayınlanan görüntülerde dün sarı yelek giyen bir grup göstericinin Basra Valisi Esad İdani’nin konvoyunu durdurduğu ve İdani’nin de aracından inerek göstericilere saldırmaya çalıştığı görülmüştü. Bu görüntülerin kısa sürede sosyal medyada yayılması üzerine ülkedeki bazı çevreler duruma tepki göstermişti.

 

AA

Bir cevap yazın